Emoce jsou silným hnacím motorem v životě každého z nás. Mohou být ovšem nejen přínosné, ale také ubíjející. Když jim podlehnete v nesprávný okamžik, mohou vás snadno zničit. Řešením je, naučit se je ovládat – tím však není myšleno to, že byste je měli potlačovat. To není to samé. Vybalancování vnitřních pocitů a zachování klidu i v těch nejsložitějších situacích vás vnitřně posílí a posune o velký kus vpřed. Chcete tedy zachovat chladnou hlavu za každých okolností? Potom trénujte a začnete třeba hned!

Identifikujte své emoce

Někdy člověk cítí tolik různých emocí, že je vlastně nedokáže specifikovat. Má zkrátka chaos v hlavě. Rozklíčování konkrétních pocitů je však prvním krokem k tomu, abyste je začali úspěšně ovládat. Položte si tedy jasnou otázku týkající se toho, co přesně cítíte. Jste smutní, zklamaní, zhrzení, nervózní? Ať je to cokoliv, pojmenujte to.

Také mějte na paměti, že některé emoce mohou být maskovány jinými – jako například hněv, za kterým se může skrývat velmi často nejistota, zranitelnost, stud a podobně. Jakmile si zodpovědně odpovíte, získáte pevnější půdu pod nohama a dokážete lépe se sebou samým pracovat. Možná si i začnete více všímat kroků a chování, které vyvolávají pro vás nepříjemné pocity a v budoucnu se jim vyhnete.

Zkuste přeformulovat své myšlenky

Pokud se necháte ovládat svými emocemi, je velmi pravděpodobné, že značně ovlivní váš pohled na vnější svět. Jako třeba, když dostanete zprávu od nadřízeného ve stylu „Potřebuji se s vámi setkat.“. V ten moment si můžete začít v hlavě malovat ty nejčernější scénáře – samozřejmě pod vlivem úzkostlivosti, nespokojenosti a smutku. Avšak v momentě, kdy budete šťastní, vyrovnaní a spokojení, nebudete „malovat čerta na zeď“ a vnukne vám tato zpráva myšlenku povýšení nebo přidání peněz.

Berte v potaz jednu zásadní věc – vy jste tvůrci svého dne, týdne, měsíce, roku, života. Vy si tvoříte své emocionální filtry a volíte si, zda budete v pohodě nebo se zhroutíte. Sílu myšlenek nepodceňujte a využijte naplno ve svůj prospěch možnost volby. Snažte se tedy o realističtější pohled a uvažujte nad situacemi logicky, i když to může být zpočátku složité. Pomoci může např. fyzická aktivita, tj. svižná procházka přírodou či úklid pokoje a podobně. Vyčistíte si hlavu od negativních myšlenek.

Zaměřte se na zlepšování své nálady

Emoce nás provázejí den co den. Samozřejmě také záleží na míře senzitivity, životních okolnostech anebo třeba na pohlaví. Ženy bývají obecně emotivnější nežli muži. Vždy ale máte ve svých rukách to, jak s emocemi naložíte. Špatná nálada se snadno podepíše na vašich každodenních činnostech, když to dovolíte. Můžete se dokonce uzavřít do sebe před celých světem, protože ztratíte chuť cokoliv dělat a s kýmkoliv mluvit. To obvykle zabere jen na chvíli, pak ale musíte vystoupit ze své bubliny. Snažte se pokud možno o to, abyste do této propasti nikdy nespadli a zlepšujte den co den svou náladu. Můžete například:

  • několik minut meditovat
  • zavolat nejlepšímu příteli a pohovořit s ním
  • jít na procházku
  • poslouchat oblíbenou hudbu
  • namalovat obraz a vypsat se do deníku
  • či se hýčkat jakýmkoliv způsobem (naložit se do vany, zajít ke kadeřníkovi, pořídit si nový nábytek/doplněk do bytu, dopřát si chutné jídlo a podobně).

Pár slov na závěr

Ne nadarmo se říká, že se vyplatí počítat do deseti, než na něco zareagujete. Pod vlivem intenzivních emocí totiž můžete říct nebo udělat něco, čeho budete později litovat. Proto trénujte v každodenních situacích rozvahu a vědomé reakce (třeba tím, že si dáte pauzu na pár minut a začnete dělat něco neutrálního). Tím snadno zklidníte atmosféru a druhá strana vás lépe pochopí. Jakmile se seberegulaci naučíte, získáte lehkost bytí a začnete mít svůj život pevněji pod kontrolou.

 

Zdroje: How to Control Your Emotions so Your Emotions Don’t Control You | Inc.com, How to Control Your Emotions: 9 Effective Self-Regulation Methods – SoulSalt