Je to tak – dechové techniky jsou jedním z hlavních pilířů jógy. Jenže bez ásan se v životě obejdete, bez kyslíku ne. A nejlepší na tom je, že dech můžete upravovat kdykoli a kdekoli, nezávisle na cvičení. Takže i zarytí odpůrci jógy mohou klidně vyzkoušet, jak se dýchá, když…

Dech je nejlepším lékem na stres a přepracovanost.

Stresové hormony – adrenalin, noradrenalin a kortizol – nám příroda nadělila proto, aby nás jejich pomocí připravila na výkon, boj nebo útěk. V dávných dobách, kdy bylo k přežití potřeba ulovit mamuta, to fungovalo skvěle. Adrenalin zbystřil smysly, dodal odvahu a připravil tělo na akci. Noradrenalin napjal svaly a kortizol potlačil strach a pomohl utlumit bolest, dokud se člověk nedostal do bezpečí. Takový stav trval tak hodinu až dvě.

Čekání na mamuta

Jste připraveni na boj s mamutem, ale ejhle. Sedíte v kanceláři a vaší největší akcí může být zběsilé ťukání do klávesnice. Nebo ji, v horším případě, vzít a rozmlátit. Kratičká úleva, dalekosáhlé následky. A tak to jde den za dnem, rok za rokem, prostě pořád. Úplně všichni se dostaneme do nějakého nepříjemného stavu, jako jsou například poruchy spánku, poruchy soustředění, úzkosti a panické ataky a ve výčtu bychom mohli pokračovat. Vlastně záleží jen na tom, jak se ten který člověk (to konkrétní tělo) se stresem vyrovná. Někomu to jde lépe, jinému vůbec. Je potřeba vrátit se ke kořenům života, vrátit se k dýchání.

Parasympatikus

Tělo i mysl vrátíte do rovnováhy stimulováním parasympatiku, což je opak sympatiku, který připravuje tělo na akci, spouští hormony a vyvolává stres. Parasympatikus tělo zklidňuje, uvolňuje a připravuje na odpočinek. A právě k tomu jsou určeny nejrůznější dechové techniky.

Když má někdo panickou ataku, dostane pytlík a dýchá do něj. Jaký to má význam? Jde o to, aby postižený věděl, že dýchá. Jakmile se začnete soustředit na dech, zklidníte mysl a sladíte sinusoidu mozku a srdce.

S mamutem vám neporadíme, ale s dechem můžeme

Připravili jsme pro vás přehled základních dechových technik, které se používají.

Jóga neměří život na dny a roky, ale na počet dechů.

Jdeme do toho?

Plný jógový dech

Nejdříve úplně vydechněte, vytlačte ze sebe i ty poslední kousky kyslíku a soustřeďte se na břicho. Pak se zvolna nosem nadechněte do nejnižší části plic. Břicho by se nemělo úplně vyvalit příliš dopředu, vy mezitím dýcháte do všech stran. Představte si čtverec a dýchejte podle jeho vrcholů. Bránice postupně klesá a nádech pokračuje do hrudníku a dál pod klíční kosti. Dávejte jen pozor, abyste při dýchání nezvedali ramena.

Udžají dech

Používá se při nádechu i výdechu. Sedněte si, napřimte páteř, lehce snižte měkké patro, jako kdybyste chtěli polknout. Tím se zúží hlasivková štěrbina a vznikne zvuk, který připomíná šumění moře. Pokud s udžají dechem teprve začínáte, můžete si pomoci představou, že se přes zavřená ústa snažíte dýchnout na skleněnou tabuli.

Nádí Šódhana (střídavý dech)

Ukazováček a prostředníček pravé ruky položte mezi obočí. Palcem přikryjte pravou nosní dírku a nadechněte se pouze levou. Prsteníčkem pak přikryjte levou nosní dírku a vydechněte pravou. Nadechněte pravou, zakryjte ji a vydechněte levou. A levou také nádech, výdech bude pravou stranou. Opakujte několik minut.

Samávrtti

Při tomto cvičení udržujte stejnou délku nádechu a výdechu. Položte palce na uši, ruce na oči a vnímejte jenom dech, počítejte do čtyř – nádech a znovu do čtyř výdech. Ve chvíli, kdy zavřete oči a přikryjete uši, se dýchání prohloubí. Mozek je v této době zaměstnán především řízením dechu.

Bhrámarí

Tento dech se přirovnává k bzučení čmeláka. Používá se pro zklidnění a jako pomoc při nespavosti. Vyslovováním hlásky M vznikají v těle vibrace, které tělo masírují zevnitř, podobně jako mantry. Stimuluje se oblast hrtanu, což prospívá štítné žláze. Pro začátek je lepší zakrýt si uši, lépe pak dokážete směřovat pozornost dovnitř.

Šítalí

Používá se v létě, protože ochlazuje, ale pomáhá též při stresu. Nadechněte se pusou a vydechněte nosem. Pokud to jde, vytvořte z jazyka při nádechu trubičku. Jestliže se to nedaří, zapřete jazyk za horní zuby a vnímejte, jak vzduch ochlazuje spodní stranu jazyka. K výdechu ústa zavřete a jazyk uvolněte.

Sítkárí (srkavý dech)

Je variací chladivého dechu šítalí. I tato technika dokáže ochladit tělo a odplavit stres. Provedení se liší v tom, že rty jsou jen maličko pootevřené, jazyk netvoří žlábek, ale špička vystupuje ven mezi zuby. Vzduch se vtahuje se srkavým zvukem.

Způsobů, jak dýchat, existuje ještě mnohem víc, některé mají tělo zklidnit, jiné nabít dávkou energie. Nicméně další typy zklidňujícího dechu se liší od popsaných variant jen maličko, například v počítání při nádechu a výdechu.

Pravděpodobně si některé z technik oblíbíte víc a budete je používat častěji, ale to vůbec nevadí. Jakmile pocítíte v těle napětí, začněte prostě dýchat, dokud napětí nepovolí.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. (https://dum-jogy.cz/centrum/andel.html)