Věk není jen číslo. Je to indikátor celkové kondice, která chtě nechtě začne pokulhávat. A to jak ta fyzická, tak i mentální. S tím nic moc neuděláte. Nezvrátíte to. Ale drobnými změnami můžete tento stav oddálit.

Nevítané změny

Ve třiceti zpozorujete první vrásky, uvědomíte si sníženou hladinu kolagenu a možná kvůli vlastním dětem pocítíte tíhu zodpovědnosti, stanete se úzkostlivými a plačtivými. Ve čtyřiceti budete na vrcholu a zjistíte, jak silní jste na poli práce i na domácí půdě, co všechno zvládáte. Většinou je to však na úkor vlastních pocitů a prožitků. A v padesáti? Přijde propad. Do temnoty. Ženy přijdou o menstruaci, která symbolizovala jejich plodnost. Muži přiberou, zbrunátní a zmorousovatí, zatouží po samotě a tichu. Najednou máte pocit, že už se všechno prožilo a řeklo. A marně hledáte záchytné lano, které by vás vytáhlo zpátky nad hladinu a mohli jste se nadechnout. Vrásky už neskryje a křupnutí v kolenou po ránu slyší půlka okresu. Vitamínové koktejly vás nespasí. Máte vyšší potřebu spánku a občas (ale zároveň čím dál častěji) lovíte v paměti.

Potká to muže i ženy. Bez rozdílu. Najednou vám to trvá pár minut. Někdy se stane, že si ani nevzpomenete. Ano, pracujete-li na úřadu nebo ve školství, budete mít mozek vybičovaný, to ale není záruka, že si na vás zub času nepočká. Počká, velice rád!

Pět tipů pro bystřejší paměť

Nečekejte okamžité výsledky. Paměť je totiž záležitost dlouhodobého plánování. A pokud nenastavíte preventivní opatření, na nahodilé pokusy nebude reagovat. Osvojte si proto tato jednoduchá pravidla a i přes prvotní diskomfort se je snažte aplikovat co nejčastěji.

Pravidelný režim

Pokud spíte šest hodin denně, vstáváte v půl páté, nárazově chodíte do postele ve dvě ráno, v práci jedete na plný plyn, netrávíte čas na čerstvém vzduchu, tak co čekáte? Že se vám tělo odmění? To je přece bláhové. Rozhodíte si cirkadiánní rytmus – jakési vnitřní hodiny, které řídí biologické procesy v těle, jako je únava, noční regenerace, nálady a emoce nebo produkce hormonů. A to je problém, který jen tak mávnutím proutku nenapravíte.

Bez podpory

Snažte se den – ze začátku jen víkend, aby to nemělo vliv na zaměstnání nebo všední den, kdy máte povinností skutečně dost – zvládnout bez jediné poznámky v diáři nebo připomínky skrz telefon. Vytvořte si řetězec úkolů, které musíte splnit a uložte si jej do podvědomí. Na konci dne pak zhodnoťte, v jakém stavu vaše paměť vlastně je. A pro příště se to snažte zlepšit.

Co třeba nákup potravin, termín ke kadeřnici nebo trasa na neznámé místo autem? To jsou skvělé tipy, jak paměť v co nejkratším časovém úseku vybičovat ke slušným výkonům.

Schovka se slovy

Každé ráno si na tabulku v kuchyni nebo na papír napište pět slov. Zapamatujte si je a večer před spaním je zkuste vydolovat. Ze začátku si dozajista nevzpomenete na všechna, ale postupně se budete zlepšovat. Ale buďte na sebe přísní a neulehčujte si to. Volte slova, která spolu nesouvisí, mohou pro vás být neznámá a nepoužívaná.

Příklad:

  • hraboš, čistírna, superpotravina, svíčka, reflux
  • zip, tampon, neteř, skripta, nevěra
  • ovladač, lopata, pecka, letenka, křišťálová noc

Zaběhněte do obchodu

Možná jste doteď neměli čas. Ale ta chvíle je tu. Křížovky, osmisměrky, sudoku, hádanky, rébusy. To všechno zbystří paměť ve velmi krátkém čase a díky různým úrovním se můžete neustále zlepšovat. Je to velmi efektivní a levný způsob na podporu funkce mozku, který není omezený věkem. A po pár letech takového tréninku se svým vrstevníkům skutečně začnete vzdalovat. V dobrém!

Rodinné poklady

Spousta lidí se tomu vyhýbá, ale je to velmi účinné. Prohlédněte si fotografie a čile vyprávějte o svém životě. Vytáhnete tak z paměti i ty nejzapadlejší příběhy a oprášíte souvislosti. Na zlepšení paměti ideál.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.