Nikoli stáří, ale náš každodenní život kreslí na naší tváři další a další vrásky. Některé samozřejmě s věkem souvisejí, ale divili byste se, za kolik vrásek si můžete sami. Moc se o tom nemluví, ačkoli téma, jak s vráskami zatočit, slyšíte pořád. Nové, další, lepší a nejlepší produkty.

Ale co příčiny? Na co si dát pozor?

Protírání si očí, zírání do mobilu a neustálé mžourání

První vráskotvornou trojku vezmeme pěkně popořádku.

Gesto „ospalců“, tedy časté protírání si unavených očí, působí nevinně. Ale podle dermatologů naopak působí na vrásky jako magnet. Tření víček a pokožky v očním okolí narušuje tvorbu kolagenu. Když je ho nedostatek, kůže ztrácí pružnost, a začne přepadávat přes víčka.

A to není vše. Nevhodně bohužel působí i líčení, zejména používání očních linek. Ty kůži kolem očí vytahují, a tím se na ní vytvářejí různé prasklinky.

Neustálé koukání do mobilu

Nikoli stáří, ale moderní technologie. Život bez mobilu si už nedovedeme představit. Asi by vás nenapadlo, že koukání na displej může mít něco společného s tvorbou vrásek. Ale má. Opakované sklánění se k přístroji nejenže namáhá krční svaly, ale také způsobuje vrásky. Pokud chcete telefon používat „bezpečně“, dejte si ho přímo před obličej. A krk si pravidelně ošetřujte přípravky s vysokým obsahem kolagenu.

Mžourání

Mžourání zúží oči do tenkých čárek, například při přivírání očí před sluncem. Často jde o příznak špatného zraku a chybějících brýlí nebo dlouhé úmorné práce na počítači. Ať už mžouráte z jakéhokoli důvodu, jedno je jisté. Vaší pleti to neprospívá. K očím se chováte jako ke kousku zmuchlaného papíru, se kterým si hrajete. Jednou ho muchláte, pak zase narovnáváte, uhlazujete, muchláte, uhlazujete… až se jednoho dne roztrhne a váš pohled ztratí jiskru.

Raději neodkládejte návštěvu očního lékaře, zachráníte svůj zrak i mladistvý vzhled!

Žvýkačky a brčka

Jestli si žvýkáním žvýkačky snažíte ochraňovat svůj chrup, nedělejte to neustále. Opakované přetěžování obličejových svalů může vést k tvorbě nových vrásek kolem úst. Zvlášť nebezpečné je žvýkání tehdy, pokud jste podstoupily estetický zákrok (například botox). Pohyb čelistí při žvýkání může zničit povrch kůže, v nejhorším případě dokonce i přesun podkožních výplní. Žvýkejte proto co nejméně!

Používání brčka

Zubaři a fanoušci bílého chrupu vám pravděpodobně poradí, abyste kávu pili brčkem, protože tak nebudete riskovat zabarvení chrupu. Jenže. Podle dermatologů vám tento styl popíjení jen přivodí nové vrásky. Srkání a jiné špulení rtů vytváří kolem úst drobné prasklinky, které se časem prohlubují. A tak nezbývá než se rozhodnout mezi běloskvoucím chrupem a krásnou pletí.

Dobrá rada na závěr: Protivrásková masáž

Vezměte si plátek citronu a krouživým pohybem masírujte obličej. Citron obsahuje ovocné kyseliny, které fungují jako tekutý peeling. Odstraní nečistoty i zbytky mrtvých kožních buněk. Vitamín C navíc pleť posílí, rozzáří i vyhladí.

Zkuste se zbavit alespoň některých zlozvyků, ať nevypadáte jako scvrklé jablíčko dřív, než vám bude alespoň 80 let!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.