Měří pár milimetrů, ale dokáží vám zničit každý den, kdy s tou hroznou bolestí, kterou tyto vřídky v ústní dutině způsobují, musíte prožít. Lidová medicína má lék na všechny neduhy, na afty jich má v zásobě hned několik. Takže až vás příště stihne tato nepříjemnost, vyzkoušejte, co se dá. I lidovou moudrost.

Co jsou afty zač?

Příčinou aft může být buď virová infekce (herpes), nebo alergická reakce ústní sliznice na některou potravinu, často například jde o kakao, ořechy či exotické ovoce. Za výskyt aft je zodpovědný také stres a hormony. Není náhodou, že jejich výskytem trpí častěji ženy, u nich jsou často jasným signálem blížící se menstruace. Ovšem příčina může být i mechanická – afty se častěji vyskytují u lidí, kteří nosí rovnátka a zubní protézy. V těchto případech se zvětšuje plocha, na které se mohou usadit škodlivé bakterie.

Zlozvyky, alergie i zubní kartáček

Ke tvorbě aft vedou mnohdy naše zlozvyky. Někdo si okusuje rty, jazyk nebo vnitřní stranu tváří. Podrážděná sliznice je pak mnohem náchylnější k zánětu. Potíže může způsobit i ostrá část zubu nebo okraj zubní plomby. Pokud vás zánětlivé vřídky trápí často, určitě se zamyslete také nad tím, jestli nepoužíváte příliš tvrdý zubní kartáček.

K dalším příčinám potom patří zvýšená citlivost na některé složky zubních past (např. fluor), alergie na konzervanty v potravinách nebo příliš častá konzumace hodně kořeněných jídel.

Vyšší riziko hrozí také kuřákům a lidem, kteří mají nedostatek vitamínů skupiny B. Jedná se hlavně o kyselinu listovou (B9) a vitamín B12. Ty můžete pohlídat pomocí doplňků stravy nebo přirozeným způsobem. Dobrým zdrojem uvedených vitamínů je především listová zelenina, brokolice, čočka, hrášek, kvasnice, vejce, vnitřnosti, losos, mléko, sýry a kysané zelí.

Malé afty se obvykle zahojí samy

Nejsou afty jako afty. Některé jsou velké jen jako špendlíková hlavička (většina jich má velikost od 1 do 4 milimetrů v průměru) a do 10ti dnů se obvykle samy zahojí. Existují ale i obří afty, jejichž průměr někdy přesahuje až 3 centimetry v průměru. Ty pak velmi komplikují běžný život nejenom ukrutnou bolestí, ale i nemožností normálně jíst, pít či mluvit.

Co pomůže? Vhodné bylinky, potraviny i další „zákroky“

Nejpopulárnější a odborníky doporučovaná je na prvním místě rozhodně šalvěj. Dobrou službu vám ale prokáže i kořen lékořice, borůvky nebo mrkvová šťáva. Také uvařit si pravou domácí cibulačku není od věci – cibule díky obsaženým sirným sloučeninám účinně brzdí uvolňování zánětlivých složek a podporuje obranyschopnost organismu.

Proti aftám výborně zabírá tato tinktura z bylinek, kterou si můžete připravit i vy sami doma. Stačí vzít stejný díl šalvěje, echinacey a kořene lékořice. Z bylinek následně můžete připravit také odvar, který se kloktá několikrát denně. Pro výrobu tinktury bylinky zalijete cca 60 % alkoholem a necháte dobře uzavřenou skleničku se směsí pár hodin na světlém místě odstát.

Nejlepší prevencí aft je dostatek železa a vitamínů skupiny B v těle. Pokud se vám i přesto afty tvoří a množí opakovaně, pomoc lékaře je nezbytná. Poradí vám váš stomatolog, který může předepsat různé přípravky, které znecitlivují postiženou oblast, a dále pak k léčbě antibiotika, antiseptika či kortikoidy. Při opakovaném výsevu boláků je pak bohužel nutné vyřadit z jídelníčku kořeněná jídla, citrusové plody, omezit pití kávy a žvýkání žvýkaček.

Pokud máte dost odvahy, můžete zkusit také první pomoc. Jakmile se afta objeví, prostě ji „vypálíte“. Vatovou tyčinku namočte do francovky nebo čisté vodky a potom ji na chvíli přiložte přímo na bolák. Pravděpodobně vám vyhrknou slzy z očí, ale bolest rychle odezní a afty byste se měli zbavit definitivně.

 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/canker-sore/diagnosis-treatment/