Naše tělo je neuvěřitelný nástroj, který se umí sám uzdravit, pokud mu tedy dáme šanci a pomůžeme mu. Každý z nás má jiné způsoby, kterými svému tělu dodá sílu, energii a zdraví. K tomuto kroku využíváme různé druhy pomoci. Někdo nedá dopustit na pomoc z lékárny, jiní zase umí naslouchat svému tělu a podpořit jeho fyzické, ale i psychické zdraví jinými metodami. Jednu z těchto metod bychom vám rádi představili. Pomůže k ozdravení těla i mysli, k vyšší sebedůvěře, rozvoji inteligence, duševní schopnosti, nalezení svého místa na zemi, zbaví tíživých úzkostí a především vám pomůže pochopit svůj vlastní život.

Čchi-kung (qi-gong) je prastaré čínské umění žít spokojený a plný život s tradicí více než deset tisíc let. Představte si, že všichni v sobě máme jedno místo, odkud můžeme čerpat sílu, energii a dostat se do stavu přirozené harmonie. Nelze s přesností poradit, o jaké místo se u vás jedná. Abyste jej objevili, spojte se s ním skrze čínské umění čchi-kung.

Naslouchejte své síle

Čchi berme jako označení vitální energie – jakousi univerzální sílu, která je hlavním hnacím strojem života. Chápejme ji tedy tak, že nám pomáhá v růstu, dokáže ovlivnit pohyb, změny, ale i to, jakým způsobem jednáme a myslíme. Její vliv najdeme v celém těle, v každé naší buňce.

V životě je tedy přímo nepostradatelná, a proto k ní přistupujme, jako k něčemu, bez čeho se neobejdeme. Doplňovat ji můžeme například správným dýcháním, plnohodnotným spánkem, zdravou stravou, pobytem v přírodě, meditací, uvolněním a podobně.

Čchi proudí energetickými dráhami, které jsou napojeny na jednotlivé orgány. Jedině tak docílíte rovnováhy ve vašem těle. Bohužel v dnešní době většina z nás klade důraz nikoli na zdraví, ale na peníze, kariéru a další, čímž v sobě utváří stres a nezbytná vnitřní rovnováha chybí. Rozpoznat nedostatek vitální energie je jednoduché. Čchi, které stagnuje, vysílá signály v podobě tělesných, ale i psychických problémů, kdy se jednotlivec cítí unavený, vyčerpaný, nezdravý, podrážděný, případně ho trápí vše, a to jak minulost, přítomnost, tak i budoucnost.

Jak čchi-kung praktikovat

Cvik není složitý, ale bude potřeba, abyste jej cvičili pravidelně a dbali na svůj jídelníček, dech, ale i odpočinek. Jedině tak bude čchi-kung nejúčinnější a vy se budete cítit lépe, budete zdravější a zbavíte se tíživých psychických potíží. Jdeme tedy na to.

Postavte se rovně a nohy rozkročte zhruba na šířku ramen. Nyní se uvolněte a mírně se pokrčte v kolenou. Lehoučce podsaďte pánev a ruce dejte dlaněmi na energetický bod zvaný tan-tchien. Najdete jej čtyři centimetry pod pupíkem.

Ženy umístí nejdříve pravou ruku pod pupík a pod ní tu levou, muži zase naopak. Nyní přichází ta více příjemná část – zavřete oči a začněte dýchat tak, aby se vám při nádechu zvedalo víceméně pouze břicho a s výdechem také klesalo. Myslete také na to, že nádech i výdech by měl být pomalý a plynulý. Měli byste se soustředit pouze na dýchání a nevnímat rušivé elementy kolem vás. Z toho důvodu je dobré, když čchi-kung budete provádět v místnosti či na terase nebo v přírodě, kde vás nic rušit nebude.

S pravidelným cvičením dokážete svou mysl natolik vypnout, že se nasměrujete pouze do tan-tchienu a ucítíte ono zmiňované a blahodárné čchi.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.