Léčba zimního smutku je stále aktuální záležitostí, i když občas se zdá, jakoby jaro už opravdu klepalo na dveře. Jenže vše se může ještě obrátit. Co na to naše psychika? Jsme připraveni dotáhnout zimu do konce? Zbývá nám ještě dost sil? Slunečního světla je stále ještě nedostatek, stejně tak jako naší energie a dobré nálady. Mnoho z nás se topí v nostalgii, depresi a smutku.

Jak si se zimním smutkem poradit? Smutek je emoce, kterou ze života vyřadit nemůžeme, můžeme (a musíme) ho ale tak nějak přežít? Jak?

V první řadě mu nechte volnou cestu

Možná se smutku za každou cenu bráníte, protože jakmile mu jednou dáte volný průchod, už nebude cesty zpět. Možná máte strach, že se jednou rozpláčete a slzy už nepůjdou zastavit. Jenže bránit smutku, aby se projevil, to je extrémně náročná činnost vyžadující hromadu energie. A navíc má negativní vliv na celkovou mentální kapacitu.

Pocit uvolnění a relaxace se dostaví právě tehdy, kdy se smutkem přestanete bojovat a necháte mu volný průběh. Uleví se vám a nebojte se, pláčou i kluci, pláč léčí a nic netrvá věčně.

Nevěřte mu

Myšlenky jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se v noci vzbudíte zalití potem s katastrofickým scénářem pro celou rodinu nebo rovnou pro celý svět, hned všemu nevěřte. Naše mysl je schopná vykonstruovat ledacos, ale zdaleka ne vždy jde o věci reálné a pravdivé.

K produktivnímu prožívání smutku patří také to, že vědomě věnujeme pozornost tomu, kdy nás které myšlenky přepadají, proč a v jakých souvislostech. Teprve pak je možné podniknout nějaké konstruktivní protismutkové kroky.

Sluší vám

Léčba zimního smutku násilnou cestou k veselí není rozhodně tou nejlepší volbou. Nutit se do sledování komedií, i když jste v úplně opačném rozpoložení, může váš stav leda tak zhoršit. Dovolte si sledovat filmy bez prvoplánového happy endu, rezonujte s uměleckými díly, která jsou emocemi přímo nabitá a využijte hudbu. Prý platí, že hudbou vyvolané slzy se objevují tehdy, když se tóny přesně trefí do detailů vzpomínek a obrazů našeho života.

Stereotypy vás podrží

Benediktinská rada „zachovej řád a řád zachová tebe“ je pravdivá v každé době, ale v době zimního temna se hodí o to víc. I když je člověk na dně, pomohou mu zažité, tedy ty dobré, stereotypy, činnosti a rozvrhy, které dodávají našim životům pevné mantinely, o které se můžeme opřít. Náš řád pro běžné dny, který se nám většinou zdá tak otravný, nás automaticky podpoří a podrží v chodu, i když mozek vypíná a duše se začíná hroutit.

A světlo plaší stíny

Je zřejmé, že za zimním smutkem stojí v první řadě nedostatek světla. Léčba zimního smutku produktivním řešením sezónních výkyvů denního světla, teplot i nálad může být takzvaná terapie světlem (Bright Light Therapy). Jde o terapii jasnými paprsky o výkonu 10.000 luxů, která zlepší váš spánek a povzbudí energii i náladu. Stačí se světelné lázni vystavit na 15 minut hned po ránu a jste nastartováni na celý den, který vás čeká.

Lampy jsou běžně k dostání, takže terapii si můžete v pohodě indikovat doma. A vybírat můžete dokonce z různých světelných odstínů.

Za smutek se nestyďte, dodržujte řád a pořádně si na to posviťte! Stojí to za to. Slunné dny na konci tunelu už na vás čekají!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.