Pokud je v pohybu, je vše v pořádku. V opačném případě vás může trápit zejména únava, migrény, virózy či další zdravotní potíže.
Už jste ji viděli?
Když se mluví o lymfě, na rozdíl od krve, kterou všichni známe, většinou si jen tak mlhavě představujeme nějakou tekutinu. Ale ono je to tak vlastně správně. Když se vám třeba udělá puchýř, ano, ta bezbarvá tekutina uvnitř je lymfa.
Denně se jí v těle vytvoří 3 až 4 litry, z toho asi 1 litr proudí v lymfatickém systému. Ten ovšem – na rozdíl od krevního oběhu – nemá žádnou „pumpu“, která by zajišťovala aktivní pohyb lymfy. Protéká pouze díky pohybu okolních tepen a svalů. Součástí tohoto systému jsou též lymfatické uzliny, které protékající lymfu filtrují a zadržují všechny škodliviny. Možná vás překvapí, že uzlin je v těle 450 a představují významné obranné pilíře naší imunity.
Jak ji rozhýbat?
Každodenní stres, strava plná tuků a fastfoodů, nedostatečný pitný režim a nedostatek pohybu způsobuje, že dnes téměř nenajdete člověka, který by neměl problém se zpomaleným tokem lymfy. Naštěstí je možné znovu ji rozpohybovat. Můžete například zajít na lymfatickou masáž neboli lymfodrenáž.
Mnoho wellness studií nabízí dnes takzvané „nafukovací kalhoty“. Dávejte ale dobrý pozor, protože touto procedurou si, bohužel, můžete i uškodit. Přeci jen jde o pouhý přístroj, který nemá cit. Je nastavený jen na určitý tlak, bez ohledu na potřeby klienta, a není výjimkou, že ho obsluhuje člověk bez certifikátu v oboru lymfatických masáží. Přístrojová lymfodrenáž se navíc provádí pouze v oblasti nohou a břicha, což je velký rozdíl oproti ruční masáži, která pracuje s celým tělem.
Mizí otoky i centimetry
Objednejte se ke zkušenému masérovi a uvidíte, jak si tuto jemnou masáž báječně užijete. Speciální hmaty, jimiž se odvádí lymfa z celého těla až do míst, kde přechází do krevního oběhu (což je v oblasti klíčních kostí), jsou vskutku velmi příjemné. U některých lidí to paradoxně vyvolává pocit, že celá masáž byla k ničemu, protože „to nebolelo“ a pořádná masáž musí být přece cítit, nebo ne?
V tomto případě to opravdu neplatí. Lymfatické cévy se nacházejí těsně pod kůží a silnější tlak by je naopak mohl poškodit – jak už jsme ostatně zmínili v případě „masážních kalhot“.
Okamžitý výsledek?
Další těžko uvěřitelná věc masáže lymfatických cest. Ihned po masáži (nebo již během ní) se krev postará o filtraci přes ledviny a nasbíraná lymfa odchází z těla ven močí. Celá procedura zabere asi 1½ až 2 hodiny a efekt bývá mnohdy okamžitý. Oteklá lýtka viditelně splasknou, vaše nálada se zlepší a kalhoty vám náhle budou v pase volnější.
Výhodou ruční lymfodrenáže je také to, že ji lze použít i v případě, kdy je kůže citlivá na dotek, například po úrazech nebo operacích, po sundání sádry nebo při vážných lymfatických edémech (mízních otocích).
Skvělá i pro vaši pokožku
Špatně fungující lymfatický systém ovlivňuje také stav pokožky, která bývá suchá, hrubá, unavená, s rozšířenými póry a popelavou nezdravou barvou. Zpomalená lymfa má za následek i celulitidu! Odpadní látky se totiž ukládají do tukových buněk a vzniká ona neestetická pomerančová kůže.
Na co nesmíte zapomenout
- K tomu, abyste aktivně rozhýbali stagnující lymfu, jedna osamocená masáž nestačí. Většinou je nutné absolvovat několik procedur za sebou, ideálně v časovém rozestupu 3 dnů.
- Několik hodin po masáži váš lymfatický systém pracuje až 20krát rychleji. V tuto dobu je důležité hodně pít, abyste co nejvíce podpořili vylučování škodlivin. Ideální je samozřejmě čistá neperlivá voda nebo zelený čaj.
- Podpořit tok lymfy můžete i sami, a to pomocí bráničního dýchání – kdy se nadechujete do břicha. Stačí pouhých 15 minut denně, třeba po probuzení nebo před usnutím.
- Rozproudit lymfu můžete i pomocí pohybu. Ten by měl být plynulý a přirozený, bez tvrdých doskoků a rychlého brždění. Doporučit můžeme svižnou chůzi, plavání nebo jógu.
- Ze šatníku vyřaďte veškeré oblečení, které vás škrtí nebo je příliš těsné. Toto doporučení se týká především žen a jejich spodního prádla. Mnoho z nich běžně nosí například podprsenky, které se doslova zařezávají do těla, a tím brání volnému proudění lymfy.
Existuje též speciální lymfatická masáž obličeje, po které mizí otoky i vrásky. Ale o tom si povíme zase jindy.
Nyní už na nic nečekejte a dejte se do hledání kvalitního profesionála, který vám provede tu pravou masážní kůru a rozproudí lymfu v celém vašem těle.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.