Cenného slunečního světla je pořád málo, teplota klesá pod nulu a nouze není ani o pochmurná mlhavá rána. Zimní roční období jako by nemělo konce. Není tudíž divu, že právě teď na mnohé z nás padne splín a ničím neopodstatněný smutek.

1. Dopřejte si arteterapii

I odborné studie potvrzují, že kreativita ve všech možných podobách ovlivňuje naši emoční vyrovnanost. Jedná se o zajímavou formu odpočinku, během které se snižuje stresová zátěž a zlepšuje nálada. Popusťte proto občas uzdu své fantazie a něco si vytvořte – jen tak pro radost. Zkuste si na malířské plátno vytečkovat mandalu, vyrobte netradiční šperk z darů podzimní přírody, ušijte si jednoduchou nákupní tašku nebo se třeba vrhněte na vykreslování antistresových omalovánek. Rozhodně nepůjde o ztracený čas, vaše duše tím totiž rozkvete.

2. Barvami proti špatné náladě

O tom, že barvy ovlivňují člověka, není snad žádných pochyb. Jejich míra působení na lidskou psychiku je ale až překvapující, mimo jiné dokážou poměrně zásadním způsobem cílit i na emoce. Pokud vás během pochmurného počasí přepadla špatná nálada, obklopte se zelenou, oranžovou a žlutou. Zelená barva je účinné „barevné antidepresivum“, které si poradí s uvolněním vašeho vnitřního napětí. Oranžová má povzbuzující vlastnosti a přináší radost ze života. Odstíny žluté mají úžasnou schopnost eliminovat pocity úzkosti a tísně, čímž podporují duševní vyrovnanost a zlepšují náladu.

3. Procházky na čerstvém vzduchu

Zkuste si dopřávat pravidelné procházky v přírodě na čerstvém vzduchu. Získáte tím hned několik skvělých benefitů, jak překonat špatnou náladu či splín. Vždyť jen samotná chůze, která je pro lidské tělo přirozeným pohybem, přispívá k duševnímu zdraví. Pobyt na čerstvém (a klidně i chladnějším) vzduchu je pak účinnou vzpruhou nejen pro naši mysl, ale také pro imunitní a kardiovaskulární systém.

4. Je čas na vydatný spánek

Spánek je nedílnou součástí našich životů, přesto ho v dnešní poněkud hektické době často podceňujeme a omezujeme na nezbytně nutnou míru. Přitom právě jeho nedostatek prokazatelně snižuje imunitu, má negativní vliv na koncentraci, kardiovaskulární systém a zhoršuje duševní zdraví, včetně aktuální nálady. Podle všeobecných doporučení bychom měli věnovat spánku alespoň 7 hodin denně, i když jeho potřeba je u každého individuální.

5. Bylinky chmury zaženou

V boji proti stresu a špatné náladě jsou vynikajícími pomocníky také léčivé rostliny, z nichž mnohé jsou v péči o duševní zdraví člověka zkrátka úžasné. Vsadit je možné například na osvědčenou meduňku lékařskou, rozchodnici růžovou nebo kozlík lékařský. Velice zajímavými účinky se může pochlubit také levandule lékařská. Tato okouzlující fialová kráska se používá zejména ve formě aromaterapie.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.