Hudba povznáší i léčí. Ale dokáže i mnoho dalších úžasných věcí, o kterých jste možná vůbec nevěděli
Hudba vám změní náladu, nakopne vás i utiší, ale zdaleka nejde jen o psychiku. To, že různé tóny ovlivňují i řadu fyzických procesů a dokážou léčit, je také poměrně již známá věc. Proč vlastně všechny ty úžasné vlastnosti hudby nevyužíváme mnohem víc? Vždyť muzikoterapii praktikoval už slavný řecký matematik Pythagoras, který svým žákům pravidelně hrával krásné skladby na lyru, aby je zbavil těžkých myšlenek, starostí a stresu.
Pojďme se tedy společně podívat na zázraky, které hudba umí.
Zahání úzkost a tiší bolest
Bylo prokázáno, že hudba působí na různé vegetativní funkce, jako je například srdeční rytmus, dýchání, krevní tlak, svalové napětí či dokonce metabolismus cukru v těle. Určité druhy hudby zvládnou ulevit člověku od bolesti, zahnat úzkost či strach, urychlit látkovou výměnu nebo podpořit aktivitu svalů. Hudební podněty tak mohou být prospěšné při poruchách spánku nebo depresích.
Harmonizuje mozkové hemisféry
Muzikoterapie ale bezesporu pomáhá i zcela zdravým lidem, kteří se v běžném životě potkávají s velkou mírou stresu a napětí. Zde má léčba za cíl harmonizovat obě mozkové hemisféry, zlepšovat a podporovat koordinaci, paměť a schopnost svalové relaxace, ale může též podpořit kreativitu. Umožňuje nám lépe zacházet s emocemi a má vliv na celkové zdraví a správné „vyladění“ organismu.
Zvyšuje IQ
Není hudba jako hudba. A u hudby to platí nejméně dvojnásob. Od hlučného rocku nebo techna žádné zázraky nečekejte, chce to využít klasickou hudbu nebo hudbu relaxační a meditační. Ta často používá takzvané Solfeggio frekvence, ke kterým se ještě dostaneme. Pro začátek se zkuste zaposlouchat do skladeb od Mozarta, Bacha či Vivaldiho. Brzy pocítíte, jak se z vašeho těla vytrácí stres a napětí. Podobný účinek mají i různé posvátné mantry.
Pravidelný poslech klasické hudby údajně dokonce zvyšuje IQ. Existuje i samostatný pojem Mozartův efekt, který poukazuje na jev, kdy studenti po poslechu Mozartovy hudby dosahovali lepších výsledků při řešení některých typů úloh.
Léčivý efekt ovšem můžete i vy sami posílit, pokud hrajete na nějaký hudební nástroj nebo si při poslechu hudby rádi broukáte či prozpěvujete.
Mění strukturu krystalů
To, že tóny působí na tvar, je možná poměrně neznámá věc. Její pravdivost skvěle dokázal japonský lékař a vědec Masaru Emoto, který využil vodu. Vzorky nasbíral po celé planetě, zmrazil je a zvětšené vyfotil pod mikroskopem. Zjistil, že čistá voda vytváří pravidelné šestiboké krystaly, zatímco špinavá jen rozplizlé, potrhané struktury. A tuto vodu vystavil Emoto účinkům hudby. Zahrál jí krásnou meditační skladbu a heavy metal. Výsledek? Při meditační hudbě tvořila voda krásné pravidelné krystaly, zatímco metal spustil tvorbu jakéhosi víru bez krystalické struktury. A teď se zamysleme nad tím, že tělo člověka se skládá zhruba ze 70 % vody. Kterou hudbu v které situaci volit je asi zřejmé.
Zázračné frekvence
Jak jsme již zmínili, existují takzvané Solfeggio frekvence, přesněji šestice čistých tónů, které, jak se zdá, mají obrovský léčivý potenciál. Zmínky o nich sahají až do starověku, kdy byly součástí zpěvů v georgiánských chorálech během náboženských obřadů. Pak se ovšem jejich partitury záhadným způsobem ztratily.
Tyto tajuplné tóny mají prý schopnost proniknout do našeho podvědomí tak hluboko, aby dokázaly vyléčit naše duševní i fyzická zranění. Nejlépe se jejich působení osvědčilo v případech, kdy nás zbavují strachu, pocitu viny, povzbuzují probouzející se intuici a příznivě ovlivňují vztahy.
Nyní si je už opět poslechnout můžete a vyberete si přesně takovou kombinaci tónů, která pomůže právě vám. Stačí na internetu do vyhledavače napsat Solfeggio frekvence a uvidíte, jak fascinující svět se zde skrývá.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.