Domov představuje pro mnoho lidí bezpečné útočiště, ve kterém se může schovat před celým světem. Také bývá místem klidu, odpočinku a relaxace. Tyto pozitivní aspekty můžete kdykoliv zesílit nebo naopak zmírnit. Záleží na vás, jaké prostředí kolem sebe vytvoříte. Poradíme vám, co všechno podniknout, abyste se doma cítili příjemně a pohodově.

Vsaďte na světlé a veselé barvy

Barevné spektrum ovlivňuji lidskou psychiku více než intenzivně. Ne nadarmo bývá černá označována za barvu smutku – je v ní jakási temnota, tajemno a vzbuzuje v lidech spíše ponuřejší pocity. Za to taková žlutá je jako slunce, rozjasní vám den. Na duši působí jako balzám. Obecně také dávejte přednost světlejším tónům v interiéru svého domova. A pokud si potrpíte na šedou, černou nebo hnědou, vždy ji kombinujte se světlejšími odstíny. Rozjasněte svůj byt! Prozkoumat můžete samozřejmě i psychologii jednotlivých barev. To vás navede na tu správnou cestu.

Úklidem k mentální vyrovnanosti

Také máte po uklízení takový ten nefalšovaný pocit zadostiučinění? Polévá vás pocit blaha? Říká se, že když uklidíte prostředí, ve kterém žijete, provedete tak vlastně i „úklid ve své hlavě“. Je to skutečně očistné, vyzkoušejte to. Bude se vám doma hned lépe dýchat! Kromě jiného tím zmírníte i svůj vnitřní stres, který se může každodenními povinnostmi kumulovat. V rámci uklízení si také vytvořte svůj vlastní meditační koutek, kam se budete uchylovat po náročných pracovních či hektických dnech. Oceníte to.

Pusťte do svého domova kyslík i slunce

Ať je venku 30 °C nebo třeba jen 10 °C, nezapomeňte ve svém bytě pravidelně větrat a pouštějte do něj trochu toho slunečního svitu. Vaše duše opět zaplesá. Zatemnělé místnosti mohou být praktické, když jdete spát, avšak s ranním úsvitem je hned prosvětlete roztáhnutím závěsů či žaluzií. I vaše mysl se tím projasní. Když to neuděláte a zůstanete v temném bytě dlouhou dobu, mohou se dostavit nepříjemné chmury. A do temnoty přeci spadnout nechcete. Optimismus si můžete vlít do žil každý den – úplně sami.

Znáte styl hygge? Inspirujte se jím!

Jestli stále nevíte, jak uchopit proměnu svého domova, můžete se samozřejmě inspirovat na internetu. Vysloveně vhodný je například hygge styl, kterému propadli nejen Dánové, ale v podstatě všichni lidé na světě. Tento styl uplatňuje jisté zásady, které mají zajistit útulné bydlení. Jaké to jsou?

  • Vyhněte se všemu rušivému – tj. křiklavým a temným barvám nebo překombinování doplňků. V jednoduchosti je krása! Hygge se zaměřuje na tzv. venkovský styl. Upřednostněte tedy tlumenější a přirozené odstíny, jako je třeba béžová a bílá.
  • Pořiďte si do svého domova pohodlný nábytek i pohodlné bytové doplňky či textilie. Na omak příjemné a měkké materiály jsou tím pravým. Stejně tak ty přírodní!
  • Vsaďte na tlumenější osvětlení, které podpoří vaši relaxaci. Dobré mohou být třeba i svícny – pozor však na protipožární bezpečnost!

K pohodovému a útulnému stylu bydlení také patří vytvoření jakéhosi společenského koutu, ve kterém bude vaše rodina trávit příjemné chvíle jak konverzací, tak třeba hraním her nebo sledováním nejnovějších trháků v TV. Většinou tímto koutem bývá obývací pokoj. Soustřeďte tedy na jeho vzhled pozornost a nechte si záležet! Je jen ve vašich rukách, jak se druzí ve vašem domově budou cítit.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.

How Does Your Home Affect Your Mental Health? | Kolmac

Jak zařídit interiér ve stylu hygge? – iFaster.cz