U některých obalů je třídění opravdu věda. Zatímco popsaný sešit patří do modrého kontejneru, papírová účtenka do směsného odpadu. Na jaké další ekologické chytáky bychom si měli dát pozor, chceme-li se stát třídicími mistry?

Kam vyhodit obal od brambůrek?

Pro výhoz obalu od brambůrek se někdy používá žlutý kontejner, jindy černý, určený pro směsný odpad. Podle čeho poznáme správnou volbu? Jakmile je na obalu, u recyklačního znaku tří šipek, označení PP, obvykle doplněné číslem 5, jedná se o balení, které je celé vyrobené z plastu, a proto jej vyhodíme právě do plastu. Pokud se však na obalu nachází označení C/PP, jedná se o směs materiálu, nikoliv pouze o plast, a tak obal poputuje do směsného odpadu. Stejně tak to bude i v případě jakéhokoliv jiného označení, než kterým je pouhé PP. Vyhazovat se však do plastu nesmí promaštěný obal nebo takový, který ještě obsahuje zbytek brambůrek.

Jak se recykluje účtenka?

Účtenka se recyklovat nedá, z 99 procent je totiž vyrobená z termo papíru, jehož odpovídající umístění je pouze do směsného odpadu. Zjednodušeně řečeno se tak jedná o papír doplněný spoustou škodlivých chemikálií, které již dále nejde recyklovat. Ekologická varianta účtenky samozřejmě existuje, ale využívá ji minimum společností. Takováto účtenka nese nejčastěji označení „kotoučky BPS free“. Stejná situace jako u účtenky nastává i u jízdenky, která je rovněž nevhodná k recyklaci, proto se vyhazuje do směsného odpadu, nikoliv do papíru.

Správné umístění rozbitého zrcadla

Jakmile se vám rozbije zrcadlo, možná vás jako první napadne, že jej vyhodíte do kontejneru na sklo, jenže tam nepatří. Správně uděláte, vyhodíte-li střípky zrcadla do směsného odpadu. Zrcadlo totiž neobsahuje pouze sklo, ale nejčastěji i různé kovové příměsi, které zkrátka do bílého ani zeleného kontejneru nepatří.

Kam s platem od vajec nebo ruličkou od toaletního papíru?

Spoustu let se měla plata od vajec třídit do popelnice na bioodpad a rulička od toaletního papíru do směsného neboli komunálního odpadu. Od roku 2020 je však možné jak plata, tak ruličky vyhazovat i do kontejneru na papír, protože technologie opět pokročily o kousek dál a jsou schopné roztřídit jak běžný papír, tak právě i plata či ruličky. Ruličku od toaletního papíru tak vyhoďte do papíru, zatímco u plat si můžete vybrat, zda zvolíte popelnici na papír, bioodpad nebo je darujete někomu, kdo chová slepice.

Adekvátní vyhození obalů od masa

Ti, kdo si maso, masné výrobky nebo sýry nechávají odvažovat u pultu, je obvykle dostanou v papírovém obalu, který je však z vnitřní strany doplněný polyetylenovou vrstvou. Jak z tohoto důvodu, tak proto, že se jedná o mastný obal, je za správný výhoz považován pouze směsný odpad. Masa, která jsou již předem balená, jsou v plastu. Tyto obaly patří do žlutého kontejneru, ale musejí být zbavené nečistot, zejména krve či mastnoty. Před výhozem do žlutého kontejneru je tedy vytřete například vlhkým hadříkem.

Jakmile u něčeho tápete, kam danou věc vyhodit, aby to bylo v souladu s ekologií, vyhledejte si produkt na internetu. Svoji odpověď tak budete mít během chvilky a budete zas o krok vpřed na cestě za titulem ekologického mistra.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.