Letošní Vánoce můžete potěšit nejen obdarovaného, ale i přírodu, a to volbou ekologických dárků, kterých se na českém trhu nachází více než dostatek. Jaké jsou konkrétní tipy na užitečné dárky, které se zalíbí jak vašim nejbližším, tak kolegům nebo nadřízenému?

Inspirace na nehmotné dárky

Na výběr máte nejen hmotné, ale i nehmotné dárky, které mohou být opravdu originální. Příkladem je například adoptování zvířat v ZOO nebo adoptování tučňáka či kosatky v zasažených oblastech. Další nehmotný dárek představuje zážitek, který můžete buď sestavit sami nebo pro jeho organizaci využít některou ze specializovaných firem. Senzační volbu představuje výlet do přírody spojený s přenocováním pod širým nebem nebo třeba nezapomenutelná prozkoumávačka opuštěných objektů. Při výběru dárků totiž není důležitá cenovka, ale nápad, a v tomto případě i možnost společně strávit nějaký ten čas, případně pomoci přírodě.

Tipy na ekologické dárky za méně než 500 Kč

Ekologické dárky nerovná se drahé dárky, důkazem toho je například rostoucí tužka, kterou po dopsání můžete zasadit, konkrétně semínka, která obsahuje, a vyrostou vám z ní například cherry rajčátka, tymián nebo smrček. Obdobný dárek představuje i takzvaná louka v kuličce, kterou stačí zasadit do hlíny a následně už jen sledovat, jak se rodí nový život. Součástí jsou například semínka chrpy nebo vlčího máku.

Pokud se člověk, kterého chcete obdarovat, řadí k vášnivým cestovatelům, určitě ocení následující ekologické dárky: ústní vodu v tabletách, zubní pastu v tabletách, suchý šampon nebo přírodní podpalovač. A kávové nadšence pro změnu potěší plnitelná kapsle na kávu, k níž můžete rovnou zakoupit nějakou kvalitní kávovou směs.

Tipy na ekologické dárky za více než 500 Kč

Poněkud nevšední dárek představují opakovaně použitelné kapesníčky, nikoliv plátěné, ale ekologická obměna těch papírových, které se však dají využít několikrát a jsou tak šetrnější k životnímu prostředí. Dalším tipem je sada ekologických voskovaných ubrousků, které se používají pro balení potravin, díky kterým vydrží jídlo déle čerstvé. Užitečné jsou i designové skleněné nebo nerezové lahve.

Velkou radost obdarovanému určitě udělají i ekologické balíčky, které se dají ladit do různých tematik. Jednou z nich může být úklid domácnosti, pro který se hodí ekologické čistící přípravky, které případně můžete zkusit vytvořit i sami nebo kompostovatelné houbičky na nádobí a eko pytlíky. Osvědčené jsou i přípravky na tělo a vlasy, například tuhý kondicionér, cestovní dóza na tuhou kosmetiku, ekologický holící strojek anebo konjaková houbička. Ta se vyrábí ručně, pleť je schopná čistit i bez mýdla, odstraňuje odumřelé kožní buňky, a ještě navíc je stoprocentně přírodní.

Na škodu určitě nebude ani batoh z recyklovaného materiálu, plátěná nákupní taška nebo termohrnek.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.