Vyhledávanou superpotravinou je spirulina, modrozelená řasa, proslulá zejména svým vysokým obsahem vitaminů a minerálních látek. Jedná se dokonce o jednu z nejstarších forem života na Zemi, jejíchž účinků v dávných dobách využívali i Aztékové.

Proč do svého jídelníčku zařadit spirulinu?

Spirulina je označení pro řasu, která je oblíbeným doplňkem stravy. Obvykle roste ve vodách subtropického a tropického pásma, kde má ideální podmínky, jako je čistá voda a spousta slunečních paprsků. V jejím složení se nachází více než 50 procent bílkovin, což z ní společně s velkou dávkou vitaminů a minerálních látek, jako je měď či hořčík, tvoří právoplatného zástupce superpotravin. Výjimečnou spirulinu dělá zejména fykocyanin, modré barvivo, které se pyšní silnými protizánětlivými a antioxidačními schopnostmi.

Zdravotní přínosy modrozelené řasy

Mezi pozitivní přínosy spiruliny pro lidský organismus patří bez pochyby její schopnost ochraňovat zdraví mozku, srdce, očí i úst. Zatímco ve studených měsících poslouží zejména jako posilovač imunity, v těch teplejších je vyhledávaná proto, že dokáže zmírňovat příznaky pylových alergií. Stejně tak by měla zmírňovat příznaky spojené s alergií na zvířecí chlupy či prach.

Pravidelné užívání spiruliny pomůže zmírnit riziko zánětu dásní, zubního plaku, v případě očí riziko šedého zákalu a zhoršení zraku spojeného s věkem. V neposlední řadě je spirulina silným detoxikátorem, který z těla pomáhá odplavovat těžké kovy typu olovo a rtuť. Jedná se tak o skvělého pomocníka pro ty, kteří dodržují zdravý životní styl a chtějí podpořit svoji celkovou imunitu.

Jak spirulinu užívat?

Na výběr je spirulinový prášek nebo tablety, záleží jen na vás, co preferujete. Chuťově je spirulina nahořklá a nesedne tak všem. Spousta lidí si proto prášek přidává do jogurtů, džusů nebo ovocných šťáv, kde pak chuť není už tak intenzivní. Doporučená denní dávka je kolem 1 až 8 gramů, které si dopřejte mezi jídly, ať už naráz nebo na několik částí. Spirulina by neměla projít tepelných procesem, během něhož by došlo ke snížení jejich účinků.

Nejlépe uděláte, naordinujete-li si užívání spiruliny dvakrát ročně, a to během jarní a podzimní detoxikační kůry. Ta by měla trvat zhruba jeden měsíc, během kterého budete modrozelenou řasu užívat každý den. Účinně tak pomůžete tělu zbavit se všech škodlivých látek, které se v něm postupem času nastřádaly. Někdy se ke spirulině pro ještě lepší výsledky přidávají i další superpotraviny, jako je chlorella, taktéž vyhledávaná řasa, nebo mladý ječmen.

Kdo by se měl konzumaci spiruliny vyhnout?

Doporučována je tato řasa dospělým jedincům. Mezi ty se však neřadí těhotné a kojící ženy, u nichž by mohlo dojít k nepříznivým reakcím. Taktéž se užívání spiruliny nedoporučuje dětem, jedincům s cukrovkou, a kromě toho lékaři varují, že spirulina dokáže ovlivňovat účinky některých léků. Pokud tedy dlouhodobě berete nějaké prášky, je vždy lepší se před pravidelným užíváním spiruliny poradit se svým lékařem.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.