Tradiční čínská medicína má tisíciletou historii, ale její metody se využívají dodnes. Jednou z nich je cvičení čchi-kung, při kterém zklidníte myšlenky, zlepšíte imunitu, ale především uvolníte zablokovanou životní energii.

Co znamená čchi-kung?

Jedná se o tradiční umění pocházející z Číny, které má bohatou historii. V Asii je vnímáno jako ucelený systém cviků a jeden z pěti pilířů tradiční čínské medicíny pro zdraví a dlouhověkost. Čchi se z čínštiny překládá jako životní energie. Druhé slovo kung se překládá jako cvičení nebo umění, které vede ke zdokonalování sebe samého.

Mezi další pilíře podle tradiční čínské medicíny patří dravá strava, akupunktura a akupresura, čínské bylinky a masáže tuina.

Hlubší smysl cvičení

Smyslem není jen protáhnout a napravit držení těla, ale také uvolnit emoce a zklidnit mysl. Tímto cvičením ale především aktivujete zablokovanou energii (čchi). Čínská medicína totiž mluví o tom, že jsou v těle různé energetické dráhy, na nichž leží důležité orgány. Tyto dráhy vedou po celém těle a je třeba je odblokovat. Pokud jsou totiž nějakým způsobem narušené, energie nemůže být rozváděna po těle, a to vede k nemocem.

Pomalé cvičení pro uvolnění

Jedná se o klidné a pomalé cviky nejen pro zklidnění a uvolnění. Nejde tedy o žádnou rychlou sestavu cviků, po kterých se zpotíte. Tato kombinace pomalých pohybů s hlubokým dýcháním vede k rozproudění zablokované životní energie. Díky tomu se uvolní nahromaděný stres i negativní emoce a zmírní se napětí po celém těle. Zároveň s tím posilujete fyzickou stránku těla a zvyšujete odolnost organismu v boji proti nemocem.

Cviky jsou pro všechny

Cvičení se doporučuje všem bez rozdílu věku a tělesné kondice. Pro tento druh cvičení je ale zásadní pravidelnost. Měli byste mu proto věnovat alespoň 20 minut denně. Především je to pohyb, díky kterému zvýšíte pohyblivost, pružnost a koordinaci. Lektoři také při pravidelnosti zaručují, že časem ucítíte energii, a to pocitem brnění i prouděním tepla v konečcích prstů. Pokud se mu budete věnovat každý den, získáte odměnu i v níže zmíněných bodech.

Pozitivní účinky cvičení čhci-kung

  • Uvolníte stres a napětí, odbouráte negativní emoce
  • Zklidníte své myšlenky a získáte harmonii těla i mysli
  • Zlepšíte kondici a pružnost těla
  • Uvolníte zablokovanou energii (čchi)
  • Zlepšíte svou imunitu a odolnost organismu
  • Zlepšíte koncentraci i koordinaci pohybů
  • Zpomalíte proces stárnutí, snížíte únavu a odstraníte poruchy spánku
  • Podpoříte pozitivní myšlení a vlastní rozvoj

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.