Zdraví je pomíjivé a nelze se na něj dlouhodobě spoléhat. Pravidelná kontrola chodidel ale může s dostatečným předstihem upozornit na blížící se komplikace. Škoda, že to téměř nikdo nedělá.

Začněte u sebe

Pozorování vlastního těla by mělo být každodenní rutinou. Díky tomu si totiž můžete všimnout drobných změn a anomálií a následně na vše upozornit lékaře, který vyvrátí vaše podezření nebo vás pošle na podrobnější vyšetření, kde se určí přesná diagnóza. Ženy se naučily prohmatávat si prsa a jejich blízké okolí, muži se nebrání pravidelné kontrole varlat. Na mušce jsou i pihy měnící barvu, tvar, velikost a strukturu a zuby, nehty, vlasy nebo pleť. Nemoc se ale může projevit i skrz oční bělmo, hrubou kůži nebo právě chodidla.

V rovnováze

Na jedné straně stojí doporučení pravidelně se kontrolovat, na druhé riziko, že se z preventivní prohlídky stane posedlost. Pro člověka je totiž přirozené, že čím více se pozoruje, tím otevřenější je vůči nemocem a neduhům. A tak i banální záležitosti promění v chronické komplikace a každý flíček, který by do pár týdnů sám zmizel, je indikátorem ortelu smrti. Každý musí najít rovnováhu mezi zdravou prevencí a vsugerováváním si potíží.

V krajním případě byste totiž mohli negativně ovlivnit svou psychiku, a ta má moc následně způsobit skutečné problémy s krevním tlakem, s rychlým přibýváním na váze, s náladovostí, s úzkostmi, dýcháním nebo úpornými bolestmi hlavy. Je přirozené, že se o sebe bojíte a řídíte se mantrou, že včasná diagnóza je polovina úspěchu, ale není nic horšího než paranoidní zdravý pacient.

Rozbor osobnosti

Z chodidel nevyčtete jen zdravotní komplikace, ale prý i zevrubné informace o vaší povaze a osobním životě. Velký a široký palec značí vysoké sebevědomí, rýha na jeho spodní straně zase nešťastnou lásku. Těsně přimknutý malíček je důkazem věrnosti, opak symbolizuje dobrodružnou duši bez potřeby se vázat. Lidé s širokou patou se k problémům staví čelem a úzké a dlouhé chodidlo odkazuje na introverty střežící si svá mnohá tajemství. Můžete tomu věřit, ale nemusíte. Jsou to dedukce na pomezí „čarodějnictví“.

Náhražka doktora

Chodidlo je těžce namáhaná část lidského těla. Neustále v pohybu, vyvíjíte na něj ohromný tlak, ohýbá se a přizpůsobuje botám nebo podložkám, nerovnostem země. Krčí se a natahuje, balancuje, vyrovnává a pracuje se s měnícím se těžištěm. Rychlost a styl došlapu. Během dne si člověk ani neuvědomí, co všechno chodidlo zažívá. Na jedné straně jde o nesmírně citlivou část těla, která díky tisícům nervových zakončení vnímá každý detail, na druhé straně je chodidlo velmi odolné a silné.

Podléhá opotřebení a často pociťujete nepohodlí. Proč mu tedy nevěnujete pozornost? Ono ale nejde ani tak o vizuální proměny, ale spíš bolest, pnutí a mravenčení.

Po ránu

Ranní bolesti mohou mít mnoho příčin, a to počínaje nekvalitním spánkem, špatnou polohou a nedostatečným prokrvováním dolních končetin a konče artritidou a plantární fascitidou. Občasné potíže můžete ovlivnit koupí nové matrace a pravidelným strečinkem, ale chronické bolesti je nutno řešit s lékařem.

Během dne

Většinu lidí pochopitelně napadne klasická únava z dlouhé chůze nebo nedostatečného odpočinku během noci, ale bolest, která se během dne stupňuje, zhoršuje se při zátěži a při relaxu naopak odeznívá, mívá mnohem závažnější příčinu. Nejčastější komplikací je pochodová zlomenina menších kůstek a osteoporóza. Obojí je nesmírně bolestivé, léčba je náročná a s nejistým výsledkem.

Prevence ale existuje. Stačí kvalitně jíst, soustředit se na správný došlap a obuv měnit hned, jak v jednom páru dosáhnete bez ohledu na míru opotřebení šesti set kilometrů.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.