Budíte se bez energie? Jsou vaše rána pomalá a neproduktivní? Zjistěte, jak si můžete zlepšit den, když ho začnete trochou pohybu. Řekneme si, co všechno takový pohyb změní ve vašem životě. A i když asi víme všichni, že hýbat se, je zdravé, třeba vás dnes přesvědčíme k tomu, že zařadíte trochu pohybu alespoň na začátek svého dne. Do vašeho života to může přinést nevídané změny.

Alespoň 10 minut na pohyb

„Miluji rána. Po probuzení vyskočím z postele s úsměvem na rtech a těším se na svůj ranní šálek čaje, procházku se psy a cestu do fitka, kde mě čeká den plný pracovních povinností. Většinou všechno stihnu do sedmi hodin,“ říká Samantha Clayton, fitness expertka. To, co je pro některé, obzvláště milovníky spánku nepředstavitelné, je pro ni každodenní rutinou. „Nebudu vám radit, abyste od zítřka začínali svůj den v pět hodin ráno, ale zkuste každý den vstát o pár minut dřív až do doby, než vám ráno zbude 30 minut na pořádné cvičení,“ radí odbornice svůj návod na to, jak časem získat denně půl hodinky na pohyb.

Na postavě to poznáte již brzy

Pokud se ranní cvičení stane součástí vašeho ranního rituálu, již brzy uvidíte výsledky na své postavě. Pravidelný pohyb se podepíše také na vaší psychice – budete pozitivní a více produktivní během dne. Říkáte si, že každý jsme jiný a vám více vyhovuje cvičení v odpoledních nebo večerních hodinách? Máte pravdu, ale je prokázané, že ranní aktivita je pro člověka přínosná. Podívejte se na tři důvody, proč byste se neměli bát po ránu rozhýbat:

Proč se díky rannímu cvičení budete cítit lépe?

Zvolíte zdravější varianty jídla

Je pravděpodobné, že když svůj den začnete aktivně, budete během dne přirozeně volit zdravější pokrmy. Často je tomu právě ráno, kdy saháme po sladkých a tučných jídlech, jelikož si myslíme, že nám pomohou se probrat. A tady už to začíná. Víme všichni dobře, že jak začneme den, tak se i odvíjí. A to platí i v jídle. Jídlo ovlivňuje (podvědomě) náš život víc, než si umíte představit. Na to už dnes existuje mnoho důkazů.

Pokud například začneme den nezdravou snídaní, bude nám nejspíše během dne významně kolísat hladina cukru v krvi a dostaví se tak efekt spíše opačný – budeme se cítit unaveně. Sladkosti mohou být navíc návykové. Takže než si příště dáte po ránu koblihu, vzpomeňte si, že vaše chutě na nezdravé jídlo během dne pak jen tak něco nezastaví.

Budete plni energie

Ranní cvičení vám dodá dávku energie, a navíc vás zachrání před konzumací zbytečných a nezdravých kalorií. Mnoho lidí potvrzuje, že po cvičení mají chuť na něco čerstvého a zdravého. Navíc dojde krátkodobě ke zvýšení srdečního tepu, což podpoří nejen srdeční činnost, ale také proudění krve, díky čemuž vám energie rozhodně chybět nebude.

Lépe si naplánujete den

Poslední praktická rada. Trávíte ráno čas dojížděním do práce? Co si raději přivstat a strávit půl hodinu ve fitness centru poblíž vašeho zaměstnání? Pravděpodobně se tak vyhnete ranním dopravním zácpám, a ještě využijete čas před prací mnohem efektivněji. V případě, že se v okolí vašeho zaměstnání žádné vhodné místo nenachází, můžete například vyrazit na procházku a prozkoumat okolí. Můžete také vystoupit z dopravního prostředku o pár zastávek dříve a dojít cestu pěšky. Každý pohyb se počítá. Uvidíte, s jakou energií dorazíte do práce a jak bude vypadat váš pracovní start.

Je jasné, že nyní v období letních měsíců bude mnohem jednodušší zvyknout si na brzké vstávání než v zimě, kdy poslední, co chcete, je vylézat za tmy z postele. Když ale začnete teď, stihnete si vytvořit pravidelný návyk, který vám pomůže přenést se i přes nadcházející měsíce. Tak s chutí do toho a napište, jak se vám daří.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností