Ach ne, zase ráno, vždyť jsem tolik unavená/ý! Ať už je zase večer a mohu ulehnout do postele. Děje se tak i u vás? I vy pociťujete ranní úzkosti? V posledních pár měsících rána trápí hodně lidí. Bohužel je to s největší pravděpodobností dáno situací, která panuje. Samozřejmě myslíme zdražování, shon, stres a tak dále. Zkuste se nad ranní úzkostí pozastavit a udělat za ní tlustou čáru. Z nenáviděného jitra lze udělat rituál, na který se možná začnete těšit.

Přivstaňte si

Co byste řekli tomu, kdybyste šli dříve spát a ráno si třeba o hodinu nebo alespoň o půl hodiny dříve přivstali? Samozřejmě tehdy, pokud nejdete na noční směnu nebo nevstáváte ve čtyři ráno. Trik je v tom, že si každé ráno díky přivstání můžete zpříjemnit. Klidně se podívejte na oblíbený seriál, zacvičte si jógu a využijte čas na příjemné věci, které vám zlepší náladu a na každé nové ráno se budete těšit.

Tělo, jako nástroj k naslouchání

Možná to tak pociťujete i vy – jdete pozdě spát, protože musíte pracovat, ale v hlavě vám běží myšlenky typu: ráno budu jako mátoha, nevyspím se, nebude mi dobře a bude se mi špatně přemýšlet. Nechoďte proti svému cyklu, raději jděte dříve spát a pracujte přes den. Pokud nemáte děti, může to jít jednoduše, ale pokud děti máte, cyklus bude velice důležité dodržet. Každé tělo je nastaveno tak, aby s každým rozedněním začalo být aktivní a plnilo své úkoly. Naopak noční spánek musí tělo, ale i mysl regenerovat, proto je spánek tolik důležitý. Věřte, že tento zvyk si brzy osvojíte, chce to jen cvik.

Nedodělaná práce počká na druhý den

Často, ale také možná pravidelně, býváme pozdě do noci vzhůru, a to jen proto, že musíme dodělávat práci, uklízet nebo provádíme jinou super důležitou a naléhavou činnost”. Jenže ráno, světe div se, nechce se nám vstávat a klidně bychom i brečeli, abychom z postele nemuseli. Nechte úkoly na ráno, bude vám to lépe myslet, budete více produktivní a vše vás bude více bavit. Ono známé: ráno moudřejší večera” – je jistě pravdou.

Zastelte si ráno postel a klidně vyluxujte

Vyluxovat? Pokud bydlíte v panelovém bytě, možná v šest ráno nebudete chtít luxovat, ale lůžko si zastelte. Možná vám to zní divně, ale stlaním postele, ranním úklidem bytu či domu a přivstáním si podporujete svoji efektivitu. Takže pokud chodíte do práce na devátou, zkuste si několikrát za týden přivstat kvůli úklidu. Navíc je třeba si uvědomit, že večer budete mít jen pro sebe nebo pro svou rodinu. Na tento režim si jistě zvyknete a ráno budete vstávat s pocitem, že večer budete mít volný na odpočinek a relaxování.  Je to na vás.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.