Doba je těžká. Spousta starostí a zařizování, korektnosti, změn, živelných pohrom, placení, pnutí na domácí půdě. Děti rostou, partneři se vzdalují, peníze ubývají, daně se množí, metabolismus zpomaluje, vrásky jsou hlubší, vrstevníci umírají, práce se kupí a kolena prokřupávají. Udržet si čistou mysl je oříšek.

1) Prospěte se

Dvacet minut spánku přes den nikomu neuškodilo. Naopak. Organismus si odpočine a nabere nové síly. Mozek na chvilku vypne a vytřídí to, co se vám událo v práci nebo během dopoledne. Pokud potřebujete času víc, nebraňte se. Spánek je přirozená potřeba stejně jako hlad, žízeň nebo chuť na intimnosti.

2) Naložte se do vany

Máte vanu? Výborně. Natočte si ji plnou teplé vody, přidejte pěnu, na stolek položte notebook, pusťte si film a nalijte víno. Nohy si vydrhněte kartáčkem se štětinami z agáve, použijte pečující krém nebo olej, navoňte se, pečujte o vlasy. Ven vylezete jako nový člověk.

Pokud vanu nemáte, vyjděte ze sprchy rovnou do ložnice a nenechte se od filmu a zkrášlování rušit. Je to váš čas, na který máte právo.

3) Zapomeňte na dietu

Zdravý životní styl většinou zahrnuje hromady listí, saláty na tisíc způsobů, olejové zálivky, ořechy. Je to dobré a tělu to prospívá, ale čas od času odbočte a připravte si něco, co nezapadá do tabulek dietního stravování. Co třeba domácí hotdog s tatarkou nebo bůček v jablkové omáčce? Když je chuť, neprotestujte.

4) Potěšte se

Není to zdarma. Ale pokud si určíte, co byste si rádi pořídili, můžete na to postupně našetřit – třeba si odkládat kovové padesátikoruny. Chcete novou vrtačku, kožich, hodinky, slovník nebo lněné povlečení? Výborně. Sny a jejich plnění je zárukou trvalého štěstí. Nemá smysl kupovat si denně drobnost za dvě stovky, protože ta vás nebolí. Důležitá je cesta, kterou se vytyčíte. A schopnost dopracovat se k cíli.

5) Mazlete se

Intimní život se v mnoha manželstvích po pár letech vytratí. Nic proti, tělo tak zkrátka funguje a vysoké libido vytlačí všední starosti, paradoxně ale absence blízkosti může zesilovat stres a bránit jeho odbourávání. Nastavte hranice tak, aby vám maximálně vyhovovaly. Nemáte chuť na sex, ale chcete se jen mazlit a cítit partnerovo teplo? I tak to může být.

Bezkontaktní domácnost ale zdraví neprospívá.

6) Vyvětrejte se

Každý den alespoň půl hodiny. Bez výmluv. Čerstvý vzduch je pro zdraví nezbytný. Pročistíte hlavu, zhluboka se nadechnete, naberete vitamíny.

Je vedro? Naplánujte cestu stínem.

Fouká? Vyrazte do města a ukryjte se v závětří.

Prší? Vybavte se pláštěnkou a deštníkem.

Mrzne? Nezapomeňte rukavice, šálu a čepici.

A taste fotoaparát (klidně i ten v mobilním telefonu). Jakmile se na svět podíváte skrz objektiv, uvidíte všechny doposud skryté krásy – mlžné opary, sluneční paprsky, děsivé mraky před bouřkou, skotačící dešťové kapky i stromy ohnuté pod náporem vichru.

7) Dejte si do těla

Cvičení je skutečně vzpruha. Doma i v posilovně, dvacet minut nebo dvě hodiny. Jak komu vyhovuje. Nemusíte ze sebe vydat poslední zbytky energie, nemusíte se potit ani zvedat velké váhy. Jde o řízený pohyb, kdy se soustředíte na vlastní tělo a prodýcháváte.

Pokud vám cvičení nevoní, udělejte si prostor, pusťte hudbu a zatančete si. Jen tak.

8) Informujte se

Ne z televize, ne z novin, ne od přátel. Ale z knih. Půjčte si knihu, po které už dlouho pokukujete a začtěte se. Zajímává vás historie Albánie, procesy zrání masa, neprobádané hory v Tádžikistánu, háčkování nebo zevrubný životopis Sisi? Vše je k mání.

9) Pobavte se

Vymýšlejte vtípky a legrácky. Upřímný smích je ten nejlepší lék na přetíženou a starostmi zahlcenou hlavu. Nebojte se špeků na partnera, děti nebo třeba kolegy. Vždy ale buďte slušní, neurážejte, neponižujte a neupozorňujte na nedostatky. To byste se ocitli na temné straně.

10) Překonejte se

Dozajista je pár věcí, které neumíte. Nedaří se vám svíčková, lem u trička nebo založení vlastních webovek? Zatněte zuby a ještě jednou to zkuste. Musíte nahromadit všechnu vůli a dokázat to. I to – pýcha – hlavě prospívá.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.