Čas pro sebe je v našem každodenním hektickém životě zásadní. Je to klíčový aspekt zdraví a štěstí, a přesto na něj stále zapomínáme nebo ho odsouváme. Jenže, pokud se nejprve nepostaráme sami o sebe, odnese to naše psychika, vztahy i fyzické zdraví. Najít si chvilku jen pro sebe je náročné, nicméně není to nemožné. Existuje řada způsobů, jak si čas najít a jak mu věnovat veškerou potřebnou pozornost.

Kde ho vzít?

Začněte tím, že si najdete časové okénko ve svém plném harmonogramu. Je to možná během ranní procházky nebo cestou do práce, v době odpolední přestávky nebo v pozdních večerních hodinách. Nejdůležitější je si uvědomit, jaký obrovský význam čas pro sebe má, i to, že si ho opravdu zasloužíte.

Plánování dopředu

Abyste si opravdu čas pro sebe zajistili, naplňte si svůj diář nejen plánováním pracovních schůzek a povinností, ale i plánováním toho, co chcete udělat pro sebe – ať už se jedná o lekci jógy, návštěvu kulturní akce, masáž, návštěvu u kadeřnice a další podobné aktivity. Dopředu si stanovte termín a důkladně ho si střežte. Nikdy ho neposouvejte proto, že byste mohli “ještě něco dodělat” v práci, vzít si úkoly za kolegyni s nemocnými dětmi, prostě trvejte na tom, že už něco máte.

A že to, co máte v plánu, je skutečně víc než důležité! Na to zapomínáme a čas pro sebe bereme na lehkou váhu. Je potřeba začít uvědoměním si, že bez chvilek věnovaných sami sobě jsme smutní, bez nálady, bez energie a výkonnosti, s oslabenou imunitou i psychickou odolností.

Rodina musí pomáhat

Je důležité, aby rodina rozuměla vašim potřebám a byla ochotna vám pomoci. Dohodněte se s partnerem a dětmi na pravidlech, která umožní vám mít čas na své aktivity a odpočinek. Získaná podpora vám napomůže věnovat se sobě, a to hlavně bez pocitu viny.

Co je potřeba se naučit

Umění říkat ne
Jednou z věcí, kterou je třeba se naučit, je umění říkat ne. Nemusíte vždy splňovat očekávání ostatních lidí. Naučte se respektovat své limity a svobodně přijímat a odmítat žádosti, které nejsou pro vás vhodné.

Stanovení priorit
Stanovte si své priority a zjistěte, co vám nejvíce vyhovuje a naplňuje vás. Zaměřte se na věci a aktivity, které vám přinášejí radost a uklidňují váš mysl. Není nutné dělat všechno a každému vyhovět. Zaměřte se na to, co je opravdu důležité.

Využijte každou chvilku
Samozřejmě, nemusíte mít hodiny volného času, abyste si mohli užívat čas pro sebe. Využijte i krátké okamžiky, jako je cesta do práce či večerní relaxační koupel, abyste se nad sebou zamysleli. Zapněte si zajímavý podcast nebo si udělejte domácí wellness.

Bez chvilek jen a jen pro sebe nemůžete být dokonale spokojení a mnohdy ani fyzicky zdraví. Proto je nezbytné ho aktivně hledat a využívat. Stanovte si jako prioritu, že se postaráte sami o sebe a každý den najdete onu důležitou chvilku času. Věřte, že vaše duše i tělo vám za to budou vděčné.

 

Autor při tvorbě článku využil svých vlastních znalostí a zkušeností.