Na okno nám bubnují kapky deště a my s šálkem horké kávy v ruce smutně vyčkáváme, až se partner vrátí z práce. Nejsme sami ani hodinu, ale už se cítíme nepříjemně. Samozřejmě se nejedná o všechny z nás, někdo si chvíle klidu užívá, jiný je nenávidí. Zvládat je tak, aby pro nás byly přínosem, bychom ovšem měli všichni.

Užitečná samota

Samota je celkem složitý pojem a každý si pod ním nejspíš představíme něco jiného. Určitě se ale shodneme na tom, že být dlouhodobě sám, není pro tak společenského tvora jako je člověk dobré. Málokdo si už ale uvědomí, že i samota má své přínosy a že naučit se být sami pro nás může být užitečné.

Technologie

V posledních desetiletí nám prožívání samoty dost komplikují moderní technologie. S chytrým telefonem v ruce zkrátka nedokážeme využít chvíle osamění ve svůj prospěch. Spousta lidí nám řekne, že samotu zvládá dobře, ale seberme jim telefon a televizi a budou ztracení. Tyto technologie nám uměle navozují pocit společenského propojení. Stačí se zamyslet nad tím, jak nám je, když například vypnou elektřinu, když vypadne internet. Naučme se znovu trávit čas o samotě tak, aby pro nás byl přínosem.

Pasivní a přece kreativní

Trávit chvíle, kdy nikdo není nablízku, můžeme zezačátku například s knihou. Čtení je pasivní aktivita, která však aktivně zapojuje mozek. Při čtení zapojujeme vlastní představivost, rozvíjíme jazykové schopnosti, trénujeme mysl i logické uvažování. Kniha navíc tak trochu zvládne to, co chytrý telefon, dá nám pocit, že nejsme sami, proto je do začátku skvělým společníkem.

Psaní, malování, nebo třeba stěhování?

Každý z nás se rád realizuje v jiné oblasti, a část času, kdy jsme sami, bychom proto mohli využít tvořivě. Je důležité při vlastním tvoření vnímat, co podvědomě potřebujeme vyřešit sami v sobě a dát se do práce. Můžeme uklízet a přestavovat nábytek, napsat povídku, namalovat západ slunce. To všechno nám pomůže využít čas aktivně, tak abychom si mohli říci, že jsme pro sebe něco udělali.

Relaxace, nesnažme se nemyslet

Spousta lidí se domnívá, že meditace je o tom, nemyslet vůbec na nic, opak je ale pravdou. Při meditaci je dobré určit si téma a myslet pouze a jen na něj. Láska, krása, štěstí. Je jen na nás, jaký pojem si vybereme, poté ho můžeme promyslet z různých úhlů pohledu. Stačí si udělat pohodlí, zachumlat se do deky, napustit si horkou koupel a přemýšlet.

Kdy jindy být aktivní

V neposlední řadě můžeme samotu využít i aktivně. Ať už zvolíme relaxační formy cvičení nebo třeba běh, budeme si připadat skvěle. Fyzická aktivita uvolňuje do těla spoustu hormonů přinášejících pocity uspokojení. Stačí i procházka, patnáct minut na rotopedu s relaxační hudbou. Dělejme, co nás baví a díky čemu se cítíme naživu, odrazí se to i naší fyzické stránce.

Existuje spousta dalších činností, které můžeme dělat, když jsme sami, pamatujme však, že bychom neměli tento čas vyplňovat umělým pocitem sociálního kontaktu, skrze technologie. Naučit se být sám, je zkrátka důležité, ať už pro zvládání stresu, tak i pro relaxaci těla a mysli. Nevnímejme samotu jako nepřítele, ale jako možnost se rozvíjet!

Autorka se tematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností