Hledáte vnitřní klid? Chcete se naučit meditovat, ale neumíte svou mysl zklidnit natolik, abyste chvilku vydrželi bez toho, aniž by vytvářela nové a nové myšlenky, které pomalu, ale jistě kradou vaši pozornost a nenechají vás psychicky odpočinout? Pak zkuste tečkovanou mandalu. Při její tvorbě se snadno dostanete do meditativního stavu a ozdravíte tělo i duši.

Věnujte si čas a nakreslete si s námi svou mandalu, svůj střed. Nechte se vést svým vnitřním světem. Zjistíte, že tvorba mandal není jenom úžasný relax, ale také cesta, jak lépe poznat sami sebe. Kreslení mandal o nás lecos prozradí a zároveň skvěle uklidňuje.

Mandaly, Foto: Depositphotos

Mandala vás přivede do klidu

Proč mandala? Slovo „mandala“ pochází původně ze sanskrtu. (Jde o jeden z nejstarších starých jazyků.) V překladu znamená „kruh – střed“. Samotným motivem kruhu je lidstvo fascinováno od nepaměti. Důvod je naprosto jasný. Vždyť kruhový princip je ve světě skutečně všudypřítomný, ať už ve tvarech, pohybu nebo v čase.

Symbolický význam kruhu

Symbolický význam kruhu vyplývá už z jeho geometrické podstaty dokonale pravidelného tvaru, organizovaného kolem pevného bodu. Jako takový představuje ideální jednotu s pevným středem, a zároveň i nekonečno a věčnost.

Dot painting

K tvorbě jednoduchých mandal se skvěle hodí metoda dot painting. Jde o tzv. tečkované umění, při kterém může vzniknout nejen tečkovaná mandala, ale spousta jiných obrazů i tvarů. Jeho původ sahá až do Austrálie, kde ji využívali její původní obyvatelé Aborigincové. V posledních letech si tato technika získala miliony nadšenců pro svoji jednoduchost. Po celém světě tak lidé tvoří obrázky a díla, která se od původních liší. Zpátky k jednoduchosti. Dot painting je technika, při které nepotřebujete žádný talent, nepotřebujete tedy umět malovat. V podstatě kladete jednu tečku vedle druhé. Můžete tak snadno a intuitivně vytvořit barevné mandaly i obrazy, květy i stromy života. Tečkami můžete pouze ozvláštnit i jiné motivy.

Zdobit se dá cokoli

Mandaly, Foto: Depositphotos

Zkuste to podle on-line kurzu

Jak už bylo řečeno – k tečkování není třeba žádný malířský ani umělecký talent. Tečkované obrázky zvládne opravdu každý, i ten, kdo má problémy nakreslit hranaté prasátko. Přesto se může kurz pro úplné začátečníky hodit. Naučíte se v něm nejen různé techniky, ale také čím tečkovat, jaké nástroje se k tečkování dají použít, jak vytvořit z bílého plátna černé a další užitečné tipy. Zvládnete to i z pohodlí domova. 

Zatímco tečkujete, v duši zavládne klid

Kromě toho, že při tečkování vzniknou nádherné obrazce, ve vaší duši zavládne klid. Jednoduše tak vytvoříte nádherné obrázky, dekorace domů nebo dárky pro své blízké a ještě se u toho uvolníte a načerpáte novou energii pro další dny. Kdo si nechce kupovat speciální tečkovací šablony a “udělátka”, může si vystačit podle vlastní fantazie i třeba se sadou vrtáků, které mají různý průměr, a tak s nimi tečky zvládnete hravě.

Pár tipů

  • Plátno koupíte v hobby marketech, v Hornbachu, ale i v kreativních obchodech. Někdy je za skvělou cenu k dostání i v Lidlu.
  • Barvy můžete volit jakékoli, ale nejlépe se pracuje s akrylovými, které můžete různě míchat. O podrobnostech se dozvíte z kurzu.
  • Kromě černého plátna můžete tečkovat i na jakkoli barevné plátno, které je dobré si připravit několik hodin před tečkováním.
  • Obrázek je dobré po dokončení přelakovat. K tomu existují různé techniky.
  • K tvorbě mandal se dnes prodává celá řada šablon. Pokud nemáte zrovna kreativní den, poohlédněte se po nich na internetu.

A teď už se můžete pustit do práce a vnitřní meditace.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.