Kvalitně odpočívat můžete i doma. Zbavíte se stresu, budete lépe spát a alespoň na chvíli se odpoutáte od starostí každodenního života. Prozradíme vám, jak začít s wellness rituály v domácím prostředí.

Jak na domácí wellness

Zařazením domácích wellness rituálů do života získáte jedinečnou příležitost, jak si dopřát intenzivní relaxaci. Zklidníte svou mysl, podpoříte regeneraci těla a celkově uděláte něco pro sebe a své zdraví. Vytvoříte si v dnešní uspěchané době vlastní oázu kýženého klidu a naučíte se lépe odpočívat.

Na domácí wellness si vyhraďte dostatek času, během kterého byste neměli být ničím rušeni. Vyplatí se také vytvořit si pro tyto účely relaxační prostor. Nemusí to být nic speciálního, stačí si najít doma klidné místo, kde se cítíte příjemně. Atmosféru dotvoří například pohodlné polštáře, hřejivá deka, vonné svíčky nebo esenciální oleje s relaxačním účinkem.

Pro maximální efekt provádějte domácí wellness rituály pravidelně. Vyhraďte si pro ně třeba jeden večer v týdnu, ale samozřejmě je můžete provádět i častěji, pokud si dokážete udělat čas.

Rituály péče o tělo

K nejoblíbenějším domácím wellness rituálům patří uvolňující relaxační koupel, ke které kromě vany a pár drobností už nic jiného nepotřebujete. Pokud toužíte uvolnit svaly, vyzkoušejte jako přísadu epsomskou sůl. Ta může ulevit i od otoků a přispěje ke zmírnění stresu. V případě citlivé a atopické pokožky sáhněte spíše po mořské soli a se zklidněním od nepříjemného svědění si poradí ovesné vločky. Kromě těla se můžete během koupele zaměřit i na utišení mysli a emocí. Harmonické prostředí podpoří zapálené čajové svíčky, tichá hudba, stejně jako okvětní lístky růží přímo ve vodě či levandulový esenciální olej. Ten je mimo jiné perfektním pomocníkem i při bolestech hlavy a nespavosti.

V závěru koupele si můžete dopřát tělový peeling, který odstraní odumřelé částečky pokožky a po kterém se budete cítit úžasně svěží. Také si můžete vytvořit vlastní soukromý rituál péče o pleť. Nezapomeňte v něm na její důkladné vyčištění, kvalitní výživu a hydrataci. A pečující masku si zaslouží také vaše vlasy, které po ní naberou nový dech a krásně ožijí.

Součástí péče o tělo mohou být masáže. Pokud nemáte někoho, kdo vám zatuhlé svaly rozmasíruje, pořiďte si kupříkladu masážní pistoli, speciální válec nebo objevte kouzlo akupresurní podložky.

Nezapomínejte pečovat také o duši

Mnozí z nás neumí ve svém volném čase skutečně odpočívat a často tyto vzácné chvíle stráví bezmyšlenkovitým brouzdáním po internetu a na sociálních sítích. Pokud do této početné skupinky rovněž patříte, zkuste si pravidelně vyčlenit prostor pro psychohygienu. Zjednodušeně se jedná o prevenci, jak si udržovat psychické zdraví v kondici a dosáhnout duševní rovnováhy.

Zahrňte proto mezi wellness rituály také relaxační cvičení, meditaci, jógu nebo metodu hlubokého dýchání. Jsou to skvělé způsoby, jak odbourat stres, vyčistit si hlavu a podpořit celkovou pohodu. Nezapomínejte však ani dostatečně spát, posilujte zdravou sebedůvěru a pozitivní myšlení.

Duševnímu zdraví prospívají také koníčky a zájmy. Věnujte se pravidelně tomu, co vás opravdu baví a naplňuje. Mohou to být třeba dlouhé procházky v přírodě, plavání, ale klidně i háčkování, malování nebo práce na zahrádce.

Domácí wellness rituály mohou přispět nejenom k pevnějšímu zdraví, ale dodají novou životní energii a přispějí k pocitu vnitřního klidu, štěstí a spokojenosti. Tak vzhůru do akce.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.