Pokud patříte mezi milovníky pěstování rostlin, možná ani nevíte, jakou laskavost prokazujete svému tělu a duši. Úmorná práce na záhoncích poskytuje lekce, které v životě jistě oceníte i v jiných oblastech, než je zahrádka.

Je to cvičení

Práce na zahradě je fyzickým tréninkem v pravém slova smyslu. Když sekáte trávu, potýkáte se s půdou, ohýbáte se, abyste zasadili semena, nosíte těžké konve, lopatu a vše další, co je potřeba, to, co děláte, je cvičení svalů. Většina práce na zahradě využívá všechny hlavní svalové skupiny, které tělo má. A jak naznačují i odborné studie, právě tento druh námahy má pozitivní vliv na hmotnost, pomáhá snížit váhu, ale skvěle také funguje jako prevence proti přibývání tukových polštářků.

Přináší cenné životní lekce

Práce na zahrádce je naprosto jedinečná činnost. Z procesu pěstování a růstu rostlin se můžete naučit mnohem víc než jen standardní znalosti v oblasti zahradničení a všechny tyto lekce mohou společně posílit vaše pozitivní myšlení a udělat z vás spokojenějšího člověka.

Svou zahradu nikdy nemáte úplně pod kontrolou. Můžete ovlivnit mnoho aspektů, ale matka příroda vyhrává každý den. Zahradničení znamená vyrovnat se s tím, že vaši pečlivě zasazenou flóru mohou poškodit kolemjdoucí, zvířata, počasí, zkrátka cokoliv. Ale každý den vidíte také plody své práce.

Osobní růst můžete skvěle přirovnat k růstu své zahrádky. Jde o neustálý chod vpřed a přizpůsobování se podmínkám. Může vás to naučit, jak brát věci s rozvahou a vidět, jak na nich stavět.

Jak už bylo řečeno, nikdy nemáte plnou kontrolu nad tím, jak vaše zahrada dopadne. Koncept dokonalé zahrady v zásadě neexistuje, ačkoli se o něj zahradní architekti pečlivě snaží. Některé rostliny budou mít vždy své nedokonalosti a některé se poškodí nebo vůbec nevyrostou. Tak to prostě je a takový je život.

Proto je práce na zahradě přesně tím pravým způsobem, jak se naučit upustit od touhy po nekonečné dokonalosti, protože v této praxi toho není možné dosáhnout. Pozitivní myšlení je vše, co máte.

Terapie zahradou

Práce na zahradě je namáhavá. Proto je také výborným způsobem, jak ventilovat emoce. Vztek, napětí, stres, to vše se krásně uvolní a mozek vyplaví spoustu endorfinů. To se samozřejmě děje i při cvičení, ale při něm vidíte jen výsledky na sobě. Zahrada má přidanou hodnotu tím, co vidíte, když se rozhlédnete kolem sebe.

Terapeuti využívají práci na zahradě jako skvělý nástroj při léčbě různých druhů psychických potíží. Psychologické výzkumy totiž zjistily, že právě zahrada dodává lidem mnohem víc pozitivních postojů a vyšší úroveň sebeuspokojení než jiné formy podpůrné terapie.

Duchovní růst

Pro mnoho lidí je právě zahradničení cestou všímavosti a ukotvení v daném okamžiku. Navíc vám právě tato činnost pomáhá rozvíjet spojení s mnoha různými aspekty života. Zahrádka jako koníček má neobyčejnou schopnost dát vám pocit smysluplnosti vašeho života a vnímat koloběh života obecně.

Se svou zahrádkou začínáte být propojeni a pociťujete sounáležitost s přírodou. Vůči svým rostlinám se můžete cítit jako rodič, který je chrání a podporuje, když dáváte pozor na počasí, teplotu či sluneční paprsky.

Pokud vás dosud zahrádka ani truhlíky plné rostlin moc nelákaly, zkuste se nad tím zamyslet. Pro začátek stačí pár květináčů, ale věřte, že během doby, kdy se začnete starat o rostliny, naučíte se získat maximum pro svůj osobní, dušení i duchovní rozvoj.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.