Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá nejen nám dospělým, ale především dětem. Malí cvrčci si tak mohou doslova vybít energii a pohyb tak zaručí, že ve večerních hodinách budou spát bez potíží. Ovšem ty tam jsou doby, kdy si děti samy vymýšlely hry, které jim dávaly možnost velkého rozletu, ale šlo také hodně o fantazii. A zeptat se svých dětí, zda umí vylézt na strom nebo postavit hrad z písku, bude spíše o negativní odpovědi. A to je přece škoda.

Fotbal, basket, lyžování

Samozřejmě, že jsou dnes různé zájmové a sportovní kroužky, které dětem nejen vyplňují čas, ale které je vedou ke zodpovědnosti a k určitému cíli. Je mnoho kolektivních sportů, kde se děti musejí podělit nejen o úspěchy, ale také o prohry společně. Nejrůznější hry jsou důležitou součástí utváření osobnosti, proto je celkem pochopitelné, že by se takovýmto aktivitám v nižších ročnících měla věnovat zvláštní pozornost.

Ve vyšším věku je právě důležité zvolit správný kroužek či druh sportu. Děti se tak naučí spoustu důležitých věcí, nebudou zahálet, a hlavně vyplní svůj čas. Ale rodiče by měli mít na paměti i vlastní názor dítěte. Pokud je dítko totiž nuceno do nějakého sportu nebo jiné aktivity, výsledkem bude jisto-jistě spíše negativní odezva a vzpurnost.

Nuda nejen v Brně

Děti a mládež se tak nějak neumí dnes bavit, neumějí sami vyplnit svůj volný čas. Pomalu, ale jistě se vkrádá nuda, ze které pak plynou ne zrovna ideální aktivity. Děti se toulají nejen po nákupních centrech, ale také po nocích. Jejich nejlepším kámošem je mobilní telefon a všudypřítomný internet, jsou členy nejrůznějších skupin a samozřejmě chtějí být středem pozornosti. A agresivita není nic výjimečného. Na vině je ovšem také výchova v rodině. Mnohdy totiž nejde jen o sociálně slabší rodiny, ale v těchto skupinách se ocitají také ty děti, jejichž rodiče jsou zaneprázdněni prací. V podstatě na své ratolesti nemají čas a ty si jej užívají po svém.

Ohýbat proutek je nutné dokud je ještě mladý. Platí to samozřejmě i v tomto případě. Každopádně je volnočasová aktivita dnešních dětí poněkud jiná, než na jakou jsme byli zvyklí v minulosti. A také naše společnost je jiná. Ale to je téma na další článek.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.