S novým rokem se objevily i predikce interiérových designérů na téma, které trendy v bydlení budou v letošním roce populární. Rozhodně to však neznamená, že musíte svůj domov zcela reorganizovat. Můžete se však inspirovat a pokud vás některý z trendů chytne za srdce, třeba s ním zajímavě oživíte svůj domov.

Otevřete svůj interiér hravým barvám

Zatímco donedávna frčela hlavně šedá barva, případně jiné odstíny z neutrálního barevného spektra, které se používaly i pro celé místnosti, v novém roce se dostanou do popředí veselé a zářivé odstíny. Interiér domu se tím krásně rozzáří a také zútulní. Tyto hřejivé barvy se objeví nejenom v samotné výmalbě, ale prostor doplní rovněž výraznější koberce, polštářky a další bytový textil. Určitá strohost tak bude nahrazena rozvernou hravostí.

V roce 2023 můžete sáhnout bez obav po hřejivé korálové či meruňkové barvě, obávat se není třeba ani půvabné červenohnědé či syté pomerančové. A pokud přece jenom dáváte přednost jemnějším odstínům, pak vězte, že v letošním roce budou moderní i něžné pastelové barvy, zejména zelená a modrá.

Zakřivené tvary hrají prim

Styl nábytku se bude částečně překrývat s předchozím rokem. Žádané tak budou efektně zakřivené tvary, stejně jako prvky z přírodního ratanu a rákosu. V oblasti čalounických textilií získají přednost nadčasové přírodní materiály, zejména len a bavlna.

V celkovém zařízení interiéru se projeví snaha s citem kombinovat více různých stylů. Může jít například o propojení skandinávského a rustikálního stylu bydlení. Také selský styl se dostane do popředí, avšak v modernější a odlehčené verzi, která se neztratí ani v ryze městském prostředí.

Trendy pro rok 2023 předpovídají, že zůstane zájem o nábytek z přírodních a ekologicky udržitelných materiálů. To se projeví také při zařizování kuchyní, kdy se dá očekávat poptávka po kvalitně řemeslně zpracovaném kuchyňském nábytku z masivu.

Interiérové dekorace v roce 2023

Teprve až dekorace domov zútulní a dodají mu konečný vzhled. V letošním roce se projeví nejvýrazněji především návrat k výrazným barvám. V domově se uplatí ve zvýšené míře dekorace, které jsou zhotoveny z přírodního kamene, kovu, případně jejich kombinací. Moderní bude nápadité, avšak nepříliš masivní designové osvětlení. Mnohé z dekorací pak nezapřou inspiraci trendy ze 60. a 70. let minulého století, což se ale nezřídka týkat i samotného nábytku.

Odborníci předpovídají, že nastanete ústup solitérních poliček na stěnách, obzvláště těch krátkých, které nejsou příliš praktické. Své místo na výsluní si naopak uchovají originální, starožitné a vintage dekorace, stejně jako nápadité bazarové kousky. Minimalistické rovné linie nahradí křivky a netradiční tvary. I zde tedy bude zřejmá určitá hravost.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.