Elektromobilita je jedno z hlavních témat dnešní doby a elektromobily se postupně stávají poměrně běžnou věcí. Už zdaleka nejde o finančně natolik nedostupné vozy, které by byly značkou jisté rozmazlenosti a předstíraného zájmu o otázky ekologie. Lidé si začínají plně uvědomovat důležitost ochrany přírody a mnoho z nich, pokud jim to finanční situace dovoluje, volí koupi auta na elektrický pohon.

Je to tak v pořádku, ocení to nejen životní prostředí, ale i sami uživatelé, kteří se mohou těšit z překvapivého výkonu a mnoha funkcí.

Tah na branku

Na samém začátku byly elektromobily pouhým výstřelkem a fantazií budoucnosti, ale dnes nabízí většina automobilek celou řadu vozů s elektrickým nebo hybridním pohonem. A zájem uživatelů neustále stoupá. Pravidelně se sice objevují útoky na nedostatky tohoto typu vozů, ale i ty se daří úspěšně odstraňovat. Je tak jen otázkou času, kdy se elektromobily stanou bezchybnými a budou jedním z každodenních symbolů respektu k okolí.

V souvislosti s auty na elektrický pohon se aktuálně řeší dva problémy. První se týká dojezdu. Ten atakuje 400 kilometrů a bez větších problémů tak přejedete republiku z východu na západ. V případě nouze můžete dobít na jedné z více než 1500 veřejných stanic. Aktuálně vlastní elektromobil zhruba deset tisíc řidičů, a tak nehrozí, že byste čekali ve frontě. Na plné nabití stačí slabá hodinka, poloviční kapacitu zvládnete do deseti minut.

Druhým tématem, které budí emoce, je nezávadnost a především likvidace baterie. Na tomto problému se ovšem intenzivně pracuje a uměle vyvolávané diskuze o tom, že ve výsledku elektromobily šetrné k životnímu prostředí vůbec nejsou, se postupně daří vyvracet reálným řešením diskutovaných potíží.

Vyberte si výkon a eleganci

V první řadě vzhled, ve druhé funkce. Nebo naopak. Jako perfektní auto si většina lidí představuje robustní SUV, pokud možno se sportovními prvky.

Zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy a jízda lokálně zcela bez emisí CO₂, systém navádějící auto do jízdního pruhu, parkovací asistent, tepelné čerpadlo, pohon na všechny čtyři kola či ambientní osvětlení interiéru. To je jen dílčí výběr toho nejlepšího, co např Volkswagen ID.4.GTX ve své nabídce poskytuje.

Je nezpochybnitelným důkazem toho, že elektromobilita má svá esa v rukávu. Design zůstává stejný, funkce jdou s dobou a ústrojí šlape jako hodinky, aniž byste museli dělat kompromisy a vědomě zasazovat životnímu prostředí další podpásovku.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.