Plochá obrazovka je středobodem každého obývacího pokoje. Naproti sedačka, konferenční stolek, podnožka, lampa a kusový koberec. Je to všude stejné. Co když se ale rozhodnete, že o televizor nestojíte a nasměrujete svůj život jinam? Cesta je to těžká, ale výživná.

A je pryč

Místnost bez televize je zvláštní, prázdná, tichá. A neúplná. Může to být k smíchu, ale je to tak. Jídelního stolu se nezbavíte, myčky stejně tak. I televize má v bytě nezastupitelné místo. Je to záchrana večerů, informační médium, nevyčerpatelný zdroj zábavy, vědění a aktuality, kamarád pro děti. A najednou tam není. Takový krok stojí hodně odhodlání, ale možná si neuvědomujete, že ta větší část práce přichází až pak. Ve chvíli, kdy musíte vymyslet program a sestavit koncept dní a bytí.

Život bez televize má svá pravidla. Taková ztráta – i ta dobrovolná – vás může semlít a nepříjemně překvapit.

Vytvořte si plán

Hned na začátku byste si měli přiznat, že televize vás bavila a zachraňovala ve chvílích, kdy jste neměli co dělat. Trávili jste u ní spoustu času. A ten teď budete muset využít jinak. Ale jak?

Možná si ze začátku budete každý večer číst knížku. Možná propadnete vyšívání nebo začnete chodit na judo, jazykový kurz a na kurz vaření. Někdy bude třeba poklidit, jindy zajdete na víno, pes bude chtít okruh kolem bloku nad denní limit, pohádáte se s partnerem a nebudete chtít sdílet s ním jednu místnost, zatoužíte po chvilce pro sebe na kosmetické procedury, zacvičíte si. Je toho přece tolik. To ano, ale většinou jde o jednorázové nebo krátkodobé plány. Absence televize je ale každodenní záležitost, se kterou se budete muset vyrovnat. Přece se jí v březnu nezbavíte, abyste si ji před vánočními svátky opět kupovali. Musíte mít plán, jak budete trávit den, když nebudete mít k dispozici kouzelný ovladač, díky kterému si vyčarujete večer na míru.

Sami pro sebe

Říká se, že když svůj cíl sdílíte s dalšími lidmi, je vaše cesta mnohem snazší. Týká se to především hubnutí, kdy druhé informujete o svých záměrech a to, že po vás pokukují, žene vůli dopředu. U televize ale nečekejte pochopení. Lidí, kteří se jí vzdávají, sice přibývá, ale stále jde o velmi nízká čísla a jen těžko budete hledat podobně naladěné přátele. Rozhodli jste se tak z rozličných důvodů. To ale neznamená, že musíte svůj postoj vnucovat lidem okolo a předhazovat jim, jak mrzké životy (ve vašich očích) žijí, když marní dlouhé hodiny u obrazovky. Je to jejich volba. Stejně jako ta vaše.

Zůstaňte v obraze

Televize je zdroj mnoha informací. Zprávy, dokumenty, pohádky, relace plné zajímavostí. Každý pořad má něco do sebe a přináší vám do života jisté hodnoty. Pokud se televize vzdáte, o všechny tyto kanály přijdete. Nemůžete ale žít odtržení od reality a v jednadvacátém století fungovat bez kontaktu se skutečným světem. Měli byste informace hledat jinde – ideálně na internetu. Problém je ale v tom, že zatímco ve zprávách za vás výběr zajímavostí udělají jiní, na webu budete muset prokázat velkou odvahu a pídit se na vlastní pěst. Vytvořit si koncept toho, co vás zajímá, co byste měli vědět, co znát. V případě nekompletního balíčku informací se může stát, že ustrnete v bublině, která bude postrádat objektivitu a všeobecný rozhled.

Připravte se na změnu

Život bez televize je osvěžující. Tečka. Pokud máte plán, nenudíte se a pracujete na sobě, bavíte se a nesvírá vás pocit prázdna, je absence tohoto média přínosná. Existuje ale celá řada situací, kdy máte právo na změnu názoru.

Stěhování do zahraničí

Nová kultura, nový jazyk. Televize představuje způsob, jak si rychle odposlouchat novou řeč, osvojit si pevné vazby a naučit se reagovat.

Nový člen rodiny

Děti televizi milují. Ano, knížky, hry, puzzle, čas s rodiči nebo výlety po okolí jí nemůžete nahradit, ale když jste doma, je čas u obrazovky (neměl by přesáhnout hodinu denně) zajímavý způsob, jak v dětech posílit soustředěnost a naučit je samovzdělávání.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.