Reorganizace vlastního prostoru. Co si pod tím názvem představíte? Pro mě to znamená velký úklid, vyřazení starých věcí, přivítání nových a celková změna prostoru, v kterém žiju. Jak toho lze docílit a co nám to přináší?

Na začátku je odhodlání

Odhodlání nebo životní změna, která nám dovolí pustit vše, co je staré a už nám to neslouží. Někdy je to těžké, procházíme si rozchody, změnou práce nebo to jde naopak vše s lehkostí. Ráno jsme se vzbudili, připadáme si jiní a cítíme, že se v nás uvolnil prostor pro nové. Nejprve však musíme nechat odejít vše, co nám již neslouží. Nejen uvnitř nás, ale také vně. A právě vědomý úklid může být cestou, která nás povede dovnitř sebe.

Postupně, ale důkladně

Energii a zápal už tedy máte. Teď ještě čas. Nemusíte udělat vše najednou, ale začněte. Proberte knihovnu, vyřaďte knihy, které poputují dál, aby dělaly radost i jinde, podělte se o oblečení, které už nenosíte. Nechte vše proudit. Ono se to k vám mnohonásobně vrátí.

Vysávejte, vytírejte, utřete prach. Proberte se věcmi z dětství, vším, na co jste roky nesáhli.

Změňte celé prostředí

Vezměte to důkladně a proměňte celý prostor kolem sebe. Vymalujte, vyměňte nábytek, změňte rozmístění obrazů a poliček. Prohoďte vybavení jednotlivých místností, změňte barevné kombinace.

TIP: V tomto bodě může leckdo namítnout, že nemá smysl vyhazovat funkční nábytek nebo kupovat nový, což může být finančně nákladné. I takto velkou změnu lze uskutečnit bez zbytečného plýtvání a s malým rozpočtem.

Buďte kreativní! Podobnou změnu jsem sama nedávno realizovala. Stačila trocha barvy a ze starého nábytku s levnou dýhou se vylíhly krásné tyrkysové skříně v matném provedení. Vodou ředitelné barvy nebyly vůbec cítit. K tomu stačil kousek staré záclony, bílý křídový sprej a luxusní krajková dvířka skříněk byla na světě. K tomu dřevěný stolek na hořčicově žlutou a bílé nohy. Zeď se potkala s pastelově tyrkysovou a dostala svislý, krajkový pruh. Opět bílým křídovým sprejem.

Takže, i s málem lze udělat velkou změnu. Důležitá není částka, kterou investujete, ale energie, kterou do procesu vložíte. Tohle byla konkrétně proměna nevyužívaného pokoje na pokoj pro hosty. Těším se, až ubytuji první návštěvu! Protože jedině to, co vzniká z lásky, může dál růst.

Vnímejte sebe

Celý úklid je procesem, během kterého vnímejte především sebe. Své myšlenky, pocity, emoce. A pracujte s nimi. Vědomě se rozlučte se vším, co vám již neslouží, a přivítejte vše nové. Těšte se na všechny blízké, kteří vás navštíví, vypijí si s vámi čaj mezi nově natřenými stěnami a budou s vámi sedět do noci u táboráku, abyste jim mohli připravit spaní a ráno si s nimi dali společnou snídani. Protože ve společnosti, která nás rozděluje, je tohle tou cestou, která nás opět spojí.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.