Úklid. Většina z nás byla vychována v tom, že se jedná o povinnost. Úklid prostoru, v kterém žijeme, má však několik rovin a lze z něj načerpat obrovské množství energie a propracovat se skrze něj k osobní transformaci.

„Povinnosti“ aneb jak se na ně díváme?

Ještě musím pověsit prádlo. Kolikrát jste tuhle větu slyšeli nebo jak často si vaše máma stěžovala, že je unavená a musí ještě uvařit? A jak často to říkáte vy sami? Tím, že se dopředu vůči něčemu postavíme s negací, si sami programujeme, že nám to bude brát energii.

„Užívej si v životě malých věcí, jednoho dne se ohlédneš zpět a zjistíš, že byly velké.“

Kurt Vonnegut

Namísto prvního oznámení se můžeme těšit, že budeme mít voňavé prádlo a mít ze sebe radost, že jsme během dne stihli vyprat. Na vaření se nemusíme dívat jako na povinnost, ale jako na péči o sebe sama, případně jako na dar, kterým je možnost připravit jídlo pro druhé.

Uklízejme pravidelně a s péčí

Naše okolí je odrazem nás samých. To, jak máme kolem sebe uklizeno nebo naopak neuklizeno vypovídá o našem vnitřním stavu. Pokud je nám dobře, budeme mít kolem sebe přirozeně čisto. Naopak unavený člověk, který nedokáže prožívat radost, zpravidla nemá energii uklízet.

Určitě jste to zažili sami – stěhování, rozchody, ztráta blízkého člověka, odchod z práce… spolu s důležitými životními milníky se v nás většinou něco vzedme a my přebíráme věci, na které jsme si roky nevzpomněli. Spolu s vnitřní transformací máme potřebu proměnit i prostor, ve kterém žijeme.

Jde to i naopak. Od úklidu k vnitřní proměně. Nedaří se vám v životě s něčím pohnout? Uklízejte. Proberte staré oblečení, knížky a vše, co vám doma leží roky. Umyjte okna, vyperte, utřete prach. Uklidit si v sobě znamená uklidit i ve svém okolí. Pokud si přejete svůj život proměnit a prožívat krásné chvíle, přitáhnout si do života něco nového, nemůžete očekávat, že to přijde, když budete zůstávat ve stávajících energiích.

Někdy se zdá, že nám na úklid nezbývá energie, ale opak je pravdou. Pravidelný úklid a čisté prostředí nám energii naopak dodávají.

Přizpůsobte úklid sami sobě a zbavte se zlozvyků

Zbavte se zlozvyků, které vám již neslouží a které vám berou energii. Zapomínáte vynášet koš nebo nestíháte umývat nádobí? Život se proměňuje každým dnem a spolu s ním i naše potřeby a nároky na uspořádání jednotlivých dnů. Ne vždy je potřeba se do aktivit nutit a hledat na ně čas – někdy je lepší je přizpůsobit.

Pokud například nemáte čas umývat nádobí, začněte umývat každý kousek hned, jak ho použijete – nádobí se tak nenahromadí. Nebo si ráno přivstaňte o chvíli dříve a udělejte domácí práce ještě před tím, než vám začne váš běžný den. Stejným způsobem lze přizpůsobit nákupy a vše, co nás pravidelně provází.

Článek vychází z mých vlastních zkušeností.