Tyranie ze strany manžela v rodině a domácí násilí je bohužel v současné době běžnou situací. Muž se ke své ženě nebo družce chová nejen panovačně a povýšeně, ale nebere také ohled na její potřeby, neposlouchá její názory, kritizuje a ponižuje ji a v tom horším případě neváhá i udeřit. Jednou, podruhé, potřetí. Pak už pravidelně. Co tedy znamená harmonický vtah ve dvou, teplo rodinného krbu, romantika při západu slunce, pomoc s výchovou dětí?

Hrdina a skvělý otec od rodiny

Ano, i tak by se dal popsat muž, který v očích ostatních vypadá jako dokonalý a mírumilovný člověk. S kolegy v práci nebo přáteli, na veřejnosti dokáže být milý, korektní, vstřícný. Ale sotva zaklapnou domovní dveře, všechno se mění. Bohužel to není nějaké rozdvojení osobnosti. Stačí k tomu jen malý podnět a výbuch vzteku je na světě. Tyran musí mít pocit, že v domě vládne on, vyžaduje pozornost a péči a vše musí být po jeho. Tato zloba se ale mnohdy nevztahuje jen na partnerku, někdy jsou takto týrány i děti a sama matka jim není schopná pomoci.

Kde se to v něm bere?

Každá týraná žena si vždy řekne, že to byl jen úlet, že se to už nebude opakovat a stejně tak uvěří i jeho slibům. Otázka, která ale ženu prohání ve dne v noci je, proč? Proč se tak změnil, kde se v něm bere ta zloba a vztek? Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Důvody lze hledat v dětství, v raném dospívání, tyran se může zlobit na své rodiče nebo jsou to zkrátka komplexy, které mu snižují sebevědomí. To se pak snaží kompenzovat právě tímto chováním k partnerce.

Tyran je zkrátka člověk, který je zcela přesvědčen o své správnosti v jakékoli situaci. Někteří dovedou dokonce svou ženu zesměšnit i na veřejnosti a vůbec jim to nevadí. Asi největší chybou v tomto směru je fakt, že ženy prostě uvěří planým slibům, že se to opakovat už nebude. Opak je pravdou a násilí se opakuje – za týden, za měsíc, za půl roku.

Zůstat nebo odejít

Mnoho týraných žen si pokládá otázku, zda zůstat nebo sebrat odvahu a odejít. Bohužel je mnoho žen, které se o tom, co se děje, nejen bojí mluvit, ale hlavně se o tom stydí mluvit. Mají pocit, že si to zaslouží, že dělají něco špatně, nejsou sebevědomé a nesvěří se ani své nejlepší kamarádce. Nepřesvědčí je ani jejich vlastní děti, které jsou svědky týrání a nemohou mámě nijak pomoci. A právě kvůli dětem ženy v takovém manželství zůstávají, i když je to svazek bez lásky, bez citu a bez  tolerance. Každopádně tyran nesmí mít navrch, nesmí vypozorovat, že se ho oběť bojí, že se neumí bránit, že neodporuje. Postavit se takovému člověku chce hodně odvahy, ale bude to jistě to největší vítězství v životě.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.