Nejenom věk a genetické předpoklady, ale také stresová zátěž, nedostatek spánku, znečištěné prostředí či sluneční záření mají přímý vliv na kvalitu a vzhled pleti. Kromě drahých krémů a dalších komerčních kosmetických přípravků existují i alternativní způsoby, jak dopřát unavené pleti zasloužený doping. Lze využít například úchvatné dary přírody, které mají schopnost o pleť pečovat bez toho, aniž by ji zatěžovaly chemickými látkami.
Přírodní prostředky pro detox pleti
V průběhu dne se v pórech usazuje kožní maz, částečky odumřelých kožních buněk, pot a různé drobné nečistoty z ovzduší. Proto by měla i ta žena, která se nelíčí, pleť pravidelně ráno a večer čistit. Vhodné je použití přírodní pleťové vody nebo květinového tonika. Skvělými pomocníky pro důkladnou očistu pleti v oblasti obličeje jsou také přírodní jíly. Existují různé druhy přírodních jílů, které se od sebe liší barevným odstínem, složením a vlastnostmi. Proto je důležité vybrat takový jíl, který odpovídá danému typu pleti. Pro zralou a citlivou pokožku je kupříkladu vhodné použít růžový jíl.
Bylinky pro zklidnění akné
Akné dokáže pořádně potrápit, mnohdy navíc ani v dospělém věku zcela nevymizí. I některé léčivé rostliny mohou aknózní pleť znatelně zklidnit, a tím celkově zlepšit její vzhled. Domácí bylinkové tonikum na akné lze připravit velice jednoduše, stačí totiž pouze vybraná bylinka a čistá pitná voda.
Na zanícenou pokožku se sklonem k akné se doporučuje především levandule, měsíček, heřmánek nebo šalvěj. Hrst sušené či čerstvé léčivky se zalije 200 ml vroucí vody a nechá se zhruba 15 minut louhovat. Poté se výluhem s pomocí vatového tamponku potírá postižená část pokožky, případně se aplikuje jako zklidňující obklad.
Bylinky pro zralou pleť
Ačkoliv žádná bylinka nedokáže odstranit vrásky nebo dokonale vypnout pleť, mnohé jsou přesto pro zralou pokožku doslova blahodárným balzámem. Připravit lze například bylinkovou vodu z květů divizny. Postupuje se podobně jako v předchozím případě. Květy diviny se zalijí vroucí vodou, nechají dostatečně dlouho vyluhovat, a pak už jen stačí potírat pokožku. Výtečné účinky má také za studena lisovaný lněný olej, případně pravidelná konzumace lněného semínka (může se přidat třeba do jogurtu či ovesné kaše). Kromě léčivých rostlin je možné vyzkoušet dokonce i obyčejnou mrkev. Stačí ji nastrouhat a následně použít jako přírodní zeleninovou masku. Mrkev dokáže sjednotit tón pleti a pokožce dodá zářivější vzhled.
Bylinky pro suchou a citlivou pleť
Citlivá pokožka je více náchylná k podráždění a často i běžné kosmetické krémy a další prostředky způsobí nepříjemné svědění, zarudnutí nebo vyrážku. Péče o citlivou pleť by proto měla být co nejšetrnější a každý nový přípravek je třeba nejdříve vyzkoušet na malém kousku kůže. Přecitlivělé pokožce by mohla vyhovovat meduňka lékařská. Tato úžasná voňavá bylinka pleť celkově utišuje, podporuje její hydrataci, a navíc působí antibakteriálně. Opět je možné ji vyzkoušet ve formě domácího bylinkového tonika. Následně je však nutné pamatovat rovněž na důkladné promaštění pleti. S tím mohou pomoci některé rostlinné oleje. I citlivá pokožka obvykle snese mandlový, pupalkový nebo avokádový olej.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.