Nejprve je třeba si ujasnit, že se nemůžete změnit od základu, nikdy se nezalíbíte všem a že není žádný podvod, pokud si do svého přirozeného rejstříku jednání přidáte pár „naučených“ triků. Ostatně, naše chování se mění neustále a vždy jej ovlivňuje okolí a lidé, se kterými jsme nejčastěji. Od nich a/nebo našich vzorů vědomě i nevědomě přejímáme chování, které se nám líbí. Psychologové na základě výzkumu zjistili, které chování je obvykle ve společnosti žádoucí, proč tedy nejít úspěchu trochu naproti?

Výsledky asi nepřekvapí. Lidé si na svých přátelích, kolezích a blízkých nejvíce cení upřímnosti a porozumění. Bohužel ne každému byl dán dar umění naslouchat a empaticky se vcítit do druhého nebo být za všech okolností upřímný. Každopádně jsou tu další oblíbené vlastnosti, které když dáte najevo, zajistí oblibu i vám. Jsou to zdánlivé drobnosti, ale v očích lidí, kteří jsou kolem vás, mají zásadní význam. Čtěte a učte se s námi.

A začneme zdánlivě tím nejjednodušším – pro velké množství lidí naopak až nesplnitelným zbožným přáním.

1) Buďte sami sebou

Jsou lidé, kteří se snaží jít vždy s proudem a přizpůsobují se většině. Ale ruku na srdce – kdo by vzhlížel k člověku, který splývá s davem a nemá vlastní názor? Vy to zkuste udělat jinak. Nebuďte rebelové za každou cenu, to vám na sympatiích určitě nepřidá, ale říkejte věci na rovinu a stůjte si za nimi. Otevřenost a upřímná slova vám přinesou respekt a uznání.

Náš tip: Pravda se dá vždy říct i hezky. Nemusíte nikoho kritizovat, zvláště na pracovišti ne, mluvte o pocitech, které ze situace máte. Ty vám nikdo vzít nemůže, ba naopak. Bystrý nadřízený se dovtípí a vy mu můžete pomoci otevřít oči, toho méně vnímavého svými slovy neurazíte ani nesnížíte jeho hodnotu. A u kolegů vzbudíte respekt a obdiv, že se pouštíte na tak tenký led.

2) Usmívejte se!

Úsměv je zadarmo a těžko říct, proč je mezi námi tolik škarohlídů. Ovšem o to je snazší vyniknout. Pouze tím, že se na lidi kolem sebe usmíváte, získáváte jejich sympatie. A může se stát i to, že se na vás lidé začnou usmívat také, sami od sebe!

Náš tip: Asi ani netušíte, jak může váš úsměv pomoci vám samotným. Úsměv uvolňuje stres a ledacos zakryje. Takže máte-li například trému, roztáhněte koutky úst. Vám se uleví a nikdo nepozná, jaký stres právě prožíváte.

3) Oslovujte lidi křestním jménem

Většina z nás má ráda své jméno. No, možná ne tak úplně jméno, ale to, když nás někdo naším jménem oslovuje. Využijte toho a tam, kde je to vhodné, používejte křestní jména. Není nutné si s druhým tykat, ale křestní jméno dodá vašemu vztahu na blízkosti, neformálnosti a spojenectví.

4) Uznejte svou chybu

Každý ji někdy uděláme, přesto je těžké uznat svou chybu a veřejně o ní mluvit. Přitom právě to vám zajistí obdiv okolí. Proč dělat mrtvého brouka, vymlouvat se a házet chybu na jiné, když pravda stejně vyjde najevo a důsledky mohou být mnohem horší? Uznat chybu a snažit se jí napravit, to z vás dělá charakterního člověka a věřte, že se to vyplatí. Lidé mají rádi, když se jedná na rovinu, dělejte to tedy také tak.

5) Nesuďte na první dobrou

Nic není v životě natolik jednoznačné, abyste to mohli nahned odsoudit. A už vůbec ne, pokud se to týká lidí. Snažte se ke všem přistupovat bez předsudků a otevřeně. Každé setkání vám může rozšířit obzory, a pokud si s daným člověkem nemáte co říct, nic se neděje. Rozhodně není na místě vyhledávat konfrontace a zbytečně vytvářet napjatou atmosféru. My rozhodně doporučujeme v první řadě neposlouchat pomluvy, ale vždy si utvářet vlastní názor.

6) Projevte zájem a ptejte se

Tady mají obrovskou výhodu ti z nás, kdo mají vrozený zájem o život a životní dění druhých. Nicméně, i když právě vás rodinné historky vaší kolegyně či vzdálené tety opravdu nezajímají, část pozornosti si od vás přesto zaslouží.

Většina z nás totiž potřebuje své zážitky s někým sdílet. A pokud si někdo z kolegů vybere právě vás, je to vlastně pocta. Proto se zastavte a dotyčného si vyslechněte. Těch pár minut vás opravdu nezabije. Naslouchejte, ptejte se, vnímejte obsah sdělení i pocity. Každý otazník, kterým se ptáte především na emoce druhého, je důležitý. Dáváte tím totiž najevo svůj zájem, vzbuzujete důvěru a nikdy nevíte, kdy se budete potřebovat vypovídat zase vy. A navíc, jaké lepší vztahy si na pracovišti koneckonců přát?

Náš tip: Rozlišujte mezi nasloucháním a tím, kdy si z vás druhý začne dělat vrbu, vtahuje vás do svého soukromého života a chce po vás radu, která s vámi nebo s vaší společnou prací nesouvisí. Nikdy nepřebírejte úlohu, která vám nepřísluší – vy opravdu nevíte, co má kolegyně říct manželovi, když tohle a tamto. Pomůžete jednou a už se své role „vrby – terapeuta“ nezbavíte. A nejen, že budete neustále bombardováni informacemi, prosbami o pomoc a citovými výlevy, v mžiku se celá situace může nepěkně obrátit proti vám. Pokud má někdo opravdu tak naléhavé problémy, vy můžete udělat maximálně to, že doporučíte vyhledat psychologa nebo terapeuta.

Co nikdy nedělejte

Chcete-li být oblíbení nebo vám stačí být průměrní, ale v klidu a pohodě, nikdy nedělejte následující věci. Jsou cestou do pekla, které vám následně ostatní mohou pořádně vytopit.

  • Nehrajte si na supermana.
  • Nepomlouvejte! Buďte velmi ostražití v tom, komu co říkáte.
  • Nepřikyvujte na všechno a neomílejte názory druhých. Ztratíte tvář a budete vypadat jako osoba nudná, navíc bez vlastního názoru.
  • Neslibujte, co nedokážete splnit. Ztratíte důvěru a jen těžko ji budete získávat zpět.
  • Nepodlézejte a nepochlebujte. Skutečné sympatie touto cestou nezískáte nikdy.
  • Nenaznačujte a mluvte jasně. Náznaky si může každý vyložit jinak a vám to následně pěkně zamotá hlavu.
  • Neslučujte vztahy osobní a pracovní. Předejdete tomu, že si budete přetahovat problémy z práce do soukromí, a naopak. A to vás zbytečně vysílí.

A poslední rada, možná ta nejdůležitější, na závěr. Obdiv a sympatie okolí nikdy nezískáte tehdy, když se budete chovat jako všeználek a všudybyl, bodrý chlapík, nejlepší kámoška, vtipálek, vždy nad věcí a podobně. Nikdo neocení, když budete hlasitě vykřikovat pochvaly a plácat druhé po rameni, vyprávět vulgární vtipy, chovat se jako macho, sexista, kamarád do nepohody nebo nejlepší kámoška.

Žádná velká gesta nemají šanci na úspěch, právě proto, že jsou to jen gesta.

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.