Pokud jste si letos letní dovolenou tak nějak úplně neužili, zkuste to příští rok lépe. Nebo rovnou už v zimě. Nabízíme vyzkoušené rady, které vám pomohou zažít skutečný odpočinek.

Dny volna patří ke vzácným chvílím, na které se nedočkavě těšíme. Zdaleka ne všichni se ale umí během dovolené odpojit od každodenního shonu. Inspirujte se tipy, jak si dopřát volno, během kterého načerpáte novou energii a zregenerujete tělo i mysl.

Plánujte nejen s rozmyslem, ale i podle svého srdce

Při organizování dovolené je třeba vzít v potaz mimo jiné časové a finanční možnosti. Kromě rozumu ponechte ale místo i pro určitou spontánnost a své sny. Vyberte takovou destinaci, která vás opravdu láká a toužíte ji navštívit. Pozornost věnujte také ubytování. To by mělo být komfortní s možností kvalitního spánku, abyste měli možnost si maximálně odpočinout.

Nesrovnávejte svou dovolenou s ostatními. Pokud jede většina vašich blízkých do hotelového rezortu s all inclusive službami, ale vás láká spíše úplná svoboda cestování a objevování nových míst, vzhůru do toho! Nejlepší dovolená je ta, která vyhovuje vám samotným a je úplně jedno, že bude možná poněkud netradiční.

Přepněte se do offline režimu

Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát za den vezmete do ruky chytrý telefon? Pokud toužíte během dovolené maximálně relaxovat, načerpat síly a především vypnout, pak byste měli vypnout i svůj telefon. Digitální detox je úžasným způsobem, jak si pročistit mysl, eliminovat stres a naučit se intenzivněji vychutnávat reálný život.

Jestliže máte vážný problém obejít se bez telefonu a sociálních sítí, naistalujte si aplikaci, která vám bude hlídat, kolik času brouzdáním na internetu trávíte. Stanovte si denní limit, který se snažte nepřekračovat. Po jeho vyčerpání můžete vzít místo telefonu do ruku třeba knížku, křížovky nebo se pustit do objevování okolí. Věřte, že takový odpočinek bude podstatně vydatnější.

Dopřejte si nové zážitky

V průběhu dovolené si můžete dovolit narušit stereotypní běh každodennosti a vyrazit vstříc novým zážitkům. O vzpomínky na výjimečné chvíle vás už nic a nikdo nepřipraví, ve vašem srdci zůstanou navždy. Jestliže cestujete do cizích krajů, nezapomeňte ochutnat tamní kuchyni nebo se třeba vypravit na tradiční trh či starý bazar.

Odhoďte boty a udělte si dlouhou procházku po pláži při východu slunce, půjčte si šlapadlo nebo vyzkoušejte nový sport. Neostýchejte se zchladit se v horském potůčku nebo si sedněte do kavárny a jen tak pozorujte ruch okolo. Dělejte to, co vám činí skutečnou radost. O dovolené byste měli myslet především sami na sebe a můžete si dovolit opustit běžné konvence.

Dovolená by měla být dostatečně dlouhá

Ačkoliv je doba nutná k dostatečnému fyzickému a psychickému odpočinku individuální, podle většiny odborníků by měla mít dovolená délku minimálně 7 dní. Ideálně by však měla trvat alespoň 14 dní.

Nějakou dobu totiž trvá samotná adaptace, kdy dotyčný přepne z běžného pracovního režimu, celkově zvolní a přizpůsobí se novému prostředí. Délku dovolené nepodceňujte obzvláště tehdy, pokud jste během roku velmi pracovně vytížení, máte fyzicky náročnou práci nebo se cítíte silně vyčerpaní.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.