Jestliže už máte něco za sebou, jistě víte, že žádný manuál na šťastný život neexistuje. Jediné, co můžete udělat, je to, že zahájíte několik zásadních kroků k jeho vytvoření. Vše je totiž jen a jen na vás. Jakkoliv se rozhodnete, tak to bude. Každý krok vpřed nebo zpět bude mít svou odezvu. Máte volbu, zda se ráno na sebe do zrcadla usmějete a ponesete si tak dobrou náladu po celý den nebo začnete zarmoucení a promítne se to do všech vašich činností.

Mnozí lidé se svobodné volby obávají

Už od dětství jsme učeni, co můžeme a nemůžeme. A to nejen doma od rodičů, ale i ve škole. Malým dětem jsou tedy stanoveny nějaké hranice, přes které není radno vstoupit. Tyto mantinely mají svou určitou váhu, ale také mohou omezovat tvůrčí schopnosti a utlačovat odvahu a sebevědomí. Dá se říct, že už od mala žijí lidé podle nějakých pravidel – to mohu, to nemohu, tohle smím/nesmím, a tak velmi brzy a snadno nastupují strachy z toho, že bychom vystoupili z komfortní zóny, kterou nám vystavěli ti druzí. Svobodná volba toho, co chcete, je přesto životně důležitá. Dává naději, že život není jen černobílý. Předává radost a štěstí, což je podstatné pro udržení optimismu v mysli.

Jak vlít energii do žil?

Existuje hned několik způsobů, jak můžete svůj život rozjasnit. Stačí udělat jen pár kroků a budete hned blíž veselejšímu bytí.

  • Dopřejte si zdravé a výživné jídlo. Ne nadarmo se říká: „Jste to, co jíte.“ Podstatné je pochopení, že střeva a mozek jsou úzce propojené. Proto si dejte záležet na tom, co si na talíř nakládáte. Můžete tak přispět k lepší náladě! A na co se soustředit? Na libová masa, zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky nebo třeba nízkotučné mléčné produkty.
  • Obklopujte se pozitivně smýšlejícími lidmi. Ačkoliv se to zdá pro mnoho z vás samozřejmé, ne vždy tomu tak ve skutečnosti je. Ve vašem okolí se může nacházet velký počet emočních upírů. Vysledujte je, odhalte je a vystrnaďte ze svého života. Udělejte revizi vztahů a zůstaňte v kontaktu pouze s těmi lidmi, kteří jsou srdeční, přátelští a z větší části optimisticky naladění. Tohle vás dokáže nakopnout.
  • Spěte alespoň sedm až osm hodin. Kvalitní spánek je neméně důležitý pro to, abyste zůstali duševně fit. Neošiďte se tedy ani o minutu a choďte do postele včas. Nabije vás to novou energií, kterou pro další den potřebujete. Poruchy spánku mohou pak vyřešit určité rituály (např. popíjení bylinkových čajů, čtení knihy, meditace a podobně).
  • Omezte sledování zpravodajství. Veřejná média mají za úkol informovat lidi o tom, co se děje na domácí i zahraniční půdě. To leckdy nemusí být vůbec pozitivní. Proto omezte jakékoliv sledování televize či internetu, pokud již pocítíte, že jste duševně vysílení. Raději se věnujte svému koníčku nebo jděte na procházku.

Dělejte si malé radosti každý den

Aby se z vašeho života nestalo drama, dělejte každý den něco, co vás potěší. Poslouchejte třeba oblíbenou hudbu, zacvičte si, uvařte dobré jídlo, hrajte si se svým domácím mazlíčkem, malujte obrazy, pište deník, fotografujte, kochejte se přírodou, objímejte se s partnerem, navštivte krásné neznámé místo, cestujte, hovořte s nejlepším přítelem, smějte se, buďte zkrátka sami sebou a mějte se rádi. Tohle vše napomůže k tomu, že budete mnohem pozitivněji naladění.

„Přepněte“ své myšlení

Poslední a podstatnou součástí tvoření příjemného a šťastného života podle vašich představ je jakési „přepnutí“ myšlení. Byli jste dosud negativisticky naladění? Potom může jít tento proces o dost hůře. Ale zvládnete to. Základ spočívá nejen v tom, že se začnete na svět více usmívat, ale znamená také to, že přestanete o věcech, situacích či ostatních lidech smýšlet negativně. Nechte to být a dýchejte zhluboka. Zaměřte se na sebe, vy jste důležití. Nepomlouvejte, neočerňujte, odpusťte a jděte zkrátka dál. Někde před vámi totiž čeká něco mnohem lepšího a přínosnějšího. A pak pochopíte, že život je komedie, která dává každý den důvod k úsměvu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.