Doslova denním chlebem téměř každého člověka je neustálé používání tabletů, telefonů, notebooků, počítačů nebo sledování televizorů. I když tyto moderní přístroje usnadňují leckdy život nebo jej nějakým způsobem vyplňují, mohou také mnoho brát. Digitalizace totiž uvrhla lidi do permanentního stresu či napětí. Na ulicích je čím dál více k vidění společnost, která minuty či dokonce hodiny hledí do malých či velkých monitorů svých zařízení a zcela se oprošťuje od interakce s okolím. Pomoci však může digitální detox, neboli přerušení používání moderních technologií.

Proč je digitální detox na místě?

Možná si teď nedokážete představit ani minutu bez svého telefonu – který mimochodem musíte mít stále na očích a zapnutý, co kdyby vám něco uniklo? Není žádnou novinkou, že závislostí na moderních technologiích značně přibývá. Mobily nebo počítače přeci jen mnoho z nás používá k práci a komunikaci s okolním světem. Tato zařízení jsou tak nedílnou součástí našich životů. Je to však dobré pro naši duši? K tématu se postavila čelem Americká psychologická asociace a zkoumala působení těchto technologických výdobytků na psychiku člověka. Nakonec došla k neblahému závěru, že jsou významným zdrojem stresu. Toto tvrzení pak jedině potvrdila švédská studie, která přidala k negativnímu působení i deprese a poruchy spánku.

Sociální sítě a jejich úskalí

Součástí sledování telefonů a notebooků je samozřejmě brouzdání na internetu. V současné době jsou pak hitem především sociální sítě různého charakteru, na kterých lidé tráví doslova hodiny. Patříte i vy mezi ně? Potom byste se měli mít na pozoru, neboť to může být velice destruktivní. Psychologové tvrdí, že neustálé online sledování životů jiných lidí svádí k porovnávání se s nimi – mnozí chtějí být stejně tak krásní, bohatí, chytří a podobně. Přitom si přestávají uvědomovat svou vlastní výjimečnost. I z tohoto důvodu je vhodný digitální detox! K uvědomění si vlastní hodnoty…

Zjistěte, jestli skutečně potřebujete digitální detox

Níže vám představujeme několik otázek, díky kterým můžete dospět k názoru, že pauza od moderních zařízení je na místě:

  • Cítíte úzkost nebo stres, pokud nemůžete najít svůj telefon?
  • Cítíte se po brouzdání na sociálních sítích naštvaně či dokonce depresivně?
  • Nezaměstnávají vás až přespříliš názory, komentáře či lajky u vlastních příspěvků?
  • Obáváte se, že vám něco unikne, a proto musíte mít své zařízení neustále při sobě?
  • Hůře se soustředíte, protože máte neustálou potřebu něco na telefonu kontrolovat?

Odpověděli jste na všechny výše uvedené dotazy kladně? Potom neváhejte a odpočiňte si od mobilů, tabletů a jiných moderních přístrojů. Zkuste se opět zapojit do běžného života a objevujte jeho krásy! Svět není jen to, co vídáte online. Skutečný svět je o mezilidské interakci, otevřené komunikaci a sdílení opravdových zážitků.

Jak začít s digitálním detoxem?

Pokud jste se rozhodli pro digitální detox, určitě jste se vydali tou správnou cestou k duševní očistě. Existuje několik kroků, kterými se můžete začít řídit:

  1. Nastavte si konkrétní limity používání moderních zařízení, které budete zodpovědně dodržovat. Mnozí lidé bohužel ze dne na den nemohou zcela vypnout tablety, notebooky a telefony, protože je potřebují k zaměstnání. Někde však začít musíte.
  2. Když stolujete s partnerem nebo rodinou, nedívejte se do tabletu ani telefonu. Plně se soustřeďte na jídlo i na své blízké.
  3. Snažte se eliminovat nebo odbourat používání svého chytrého telefonu po ránu nebo těsně před spaním.
  4. Až vyrazíte s rodinou na výlet, užívejte si jej plnými doušky. Telefon zkuste po celou dobu nevyndávat ze své kapsy či zavazadla a povídejte si.

Začátky digitálního detoxu mohou být pro mnohé lidi těžké, ovšem vědci přišli s příznivou zprávou, že i pouhých třicet minut oproštění se od moderních technologií denně může zlepšit duševní zdraví a pohodu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.