Všichni lidé na světě sní – to je spojuje, i když každý jednotlivý člověk má podle své aktuální životní situace poněkud odlišné sny. Ať už vy samotní sníte o vlastním podniku, o procestování světa nebo jen o tom, že se začnete věnovat práci, která vás bude naplňovat, vždy mějte na paměti toto – čas nehraje proti vám. Jste to jedině vy. Zapomeňte na výmluvy, na slovo „až“ a hledejte způsoby, jak toho, co chcete, dosáhnout.

Strach je jako černá díra, která vše krásné pohltí

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé nedosahují svých snů, je jejich vnitřní strach. Mohou mít obavy z toho, co na to řeknou ti druzí nebo z toho, jak to celé dopadne. Vytváří v sobě nejistotu, sráží své sebevědomí a vlastně tím dehonestují sebe samotné jako osobnosti. Strach pohltí všechno, co jste kdy chtěli, pokud mu to umožníte. Nenechte si ukrást své sny a vystupte z komfortní zóny. Ne vždy je cesta k vysněným věcem vyšlapaná a jednoduchá. Většinou si ji musíte sami vybudovat. Dobrým prvním krokem na cestě k cíli bude tedy to, že si svůj strach uvědomíte, pojmenujete ho a naučíte se s ním pracovat.

Přestaňte se vymlouvat

Zní to prostě, a přitom je tak složité se tím v životě řídit. Výmluvy jsou všudypřítomné a čas od času postihnou každého z nás. Mají mnoho společného s lidskou pohodlností a lpěním na stereotypech. Je jasné, že vystoupení z komfortní zóny není ničím příjemným. Proto se touto cestou tak málo lidí vydává. Jenže, když to v sobě zlomíte a přestanete konečně říkat „až budu zdravá/zdravý“, „až budu bohatý/bohatá“, „až mi bude 40“ a podobně, posunete se o velký kus vpřed. A sny budete mít záhy na dosah! Jednoduchá rada zní – nehledejte výmluvy, ale způsoby. Nečekejte, že se něco za pět, deset nebo dvacet let změní a jednejte hned. Čas je to jediné, co máte ve svých rukách, nelze tedy tvrdit „teď nemám čas“. To je jen další výmluva.

Sepište si svůj seznam snů a začnete ho odškrtávat

Jak již bylo uvedeno v úvodu, každý máme své sny. Neexistuje člověka na světě, který by si něco pro sebe nebo své blízké nepřál. Abyste věděli, jakou cestu hledat, hoďte své sny na papír! Vypište si je bod po bodu a snažte se je během svého života naplňovat, krok za krokem. Ve výsledku je pak jedno, zda jich splníte jen pár nebo všechny. Podstatné je, že na ně nezanevřete a budete žít v souladu s nimi. Sny jsou totiž obrovským životním pohonem, motivací, energií. Nenechte si je nikým a ničím vzít!

Sny si plňte, až když budete „v pohodě“

Je jasné, že se zřejmě nebudete pouštět do naplňování životních snů v momentě, kdy budete řešit základní existenciální problémy. Když však přijde klidné období prosperity a pohody, ihned jej využijte. Neotálejte a začnete si měnit život. A nezastíráme – bude vás to stát mnoho sil, protože ten náhlý komfort bude příjemný. Jakmile ale ustrnete na jednom místě a vystačíte si jen s málem, na naplnění svých snů můžete rázem zapomenout. Životní příběh přeci není jen o tom, jíst, dýchat, pít a vyprazdňovat se!

Je hlavně o tom, být tady a teď, naslouchat svému nitru a vytvořit si neopakovatelné zážitky, na které do své smrti nezapomenete.

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Inspirace: Make Your Dreams Come True — I. C. Robledo’s Thoughts (robledothoughts.com) a It’s Never Too Late to Make Your Dreams Come True (creativehealthyfamily.com)