Palubní počítače moderních vozů sice přináší užitečné funkce, ale řidič musí vše zadávat ručně, složitě a zdlouhavě, což je během jízdy nepřípustné. To nově změní integrování umělé inteligence do systému automobilu, která bude reagovat na vaše hlasové povely.

 Volkswagen použije ChatGPT k rozšíření svého hlasové asistenta IDA

Zadávat hlasové povely svému vozu není žádná převratná novinka a spousta dnešních vozů to umožňuje. Pokud však mezi systém vozu a řidiče přidáme umělou inteligenci, konkrétně populární ChatGPT od firmy OpenAI, jakožto supervýkonného hlasového asistenta, komunikace se stane daleko přirozenější, přesnější a přinese mnoho možností.

V případě Volkswagenu půjde o zásadní rozšíření již dnes fungujícího hlasového asistenta IDA, který je nyní k dispozici ve všech elektromobilech této známé wolfsburské automobilky. Stačí říct jen “Ahoj IDA” a hlasový asistent je aktivován i s umělou inteligencí, jakmile bude k dispozici.

Jak to bude fungovat?

Po vyslovení příkazu, “naviguje mě do nejbližší indické restaurace”, hlasový asistent IDA tento povel předá umělé inteligenci a ta díky široké informační databázi a procvičené neuronové síti potřebnou informaci dohledá. Výsledek předá zpět do IDY, která je napojena na systémy vozu a zadá do navigace konkrétní indickou restauraci, kterou ChatGPT vyhledal.

To je však jen zlomek z toho, co tento chytrý asistent nabízí. Dokáže třeba i rozpoznat, zda k němu mluví řidič či některý z pasažérů a dle toho nastaví teplotu či výhřev sedačky v té části vozu, odkud přišla instrukce.

S umělou inteligencí se můžete bavit dlouhé hodiny jako s přítelem

ChatGPT je dále znám také tím, že si s vámi dokáže povídat na jakékoliv téma tak, jako byste mluvili s inteligentním člověkem, jehož přesah znalostí sahá do jakéhokoliv oboru. Pokud se budete na svých cestách cítit třeba osaměle nebo budete chtít jen probrat jakékoliv palčivé téma, které vás trápí, umělá inteligence je vám plně k dispozici.

Třešničkou na dortu toho vše je, že dle Volkswagenu se ke zpřístupnění těchto funkcí nemusíte nikam registrovat ani sdělovat své osobní údaje. Všechny vaše osobní informace i historie hlasových instrukcí nejsou nikde shromažďovány ani ukládány. O své soukromí byste se tedy neměli bát.

Kdy a ve kterých vozech se na umělou inteligenci můžeme těšit?

Dle tiskového mluvčího Volkswagenu by se funkce spojené s umělou inteligencí měly objevit už během druhého čtvrtletí tohoto roku. Dostanou ho elektromobily modelové řady ID, do které spadá například i ID.3, cenově dostupný elektromobil s velmi vysokým dojezdem a nejmodernějšími jízdními asistenty. Ale můžou se těšit dokonce i některé nové modely se spalovacím motorem!

 

Zdroj: World premiere at CES: Volkswagen integrates ChatGPT into its vehicles | Volkswagen Newsroom (volkswagen-newsroom.com)