Co potřebuje člověk k životnímu štěstí? Lásku, zdraví, rodinu, práci a peníze? Mnozí by jistě namítli, že peníze jdou stranou a štěstí s nimi přímo nesouvisí, ale co když počítáte každou korunu a bojíte se sebemenšího výdeje mimo tabulku?

Těžké časy překonáte, ale…

Litr benzínu za dvaačtyřicet korun, filety z tresky za tři stovky, kobliha s marmeládou za patnáct korun, kvalita párků na nule, brýle pro děti v řádu tisíců, vybavení do školy už dávno překročilo únosnou mez. A do toho dosluhuje pračka. Pokud máte rozpočet tak napnutý, že i dvě stovky navíc vám vhání slzy do očí, nejezdíte na výlety, po večerech jíte chleba s medem, oběd si dopřejete jen třikrát do týdne, spoustu oblečení perete v ruce ve zbylé vodě po koupání a podobně, je něco špatně.

Ne vaší vinou. Dozajista se snažíte zajistit celou rodinu, vydělat peníze, investovat a dělit je tak, abyste všechno poplatili. Ale zkrátka to na inflační krasojízdu nestačí. Pociťujete to v partnerství, pociťují to děti, cítí to z vás blízké okolí. Nejde o počet pruhů na bundě nebo logo značky na kožené kabelce, o značku auta a portfolio navštívených destinací. To jsou statky, které neurčují, jak je kdo bohatý. Pro někoho může být zajímavá procházka lesem a jízda autobusem.

Co když to nezvládnu?

Jde o ten stres a permanentní strach, že přijde finanční povinnost, kterou nezvládnete pokrýt. To si nelze představit. To je možné jedině zažít. A pokud to zažíváte, přejete si jediné – rychlý konec. Aby se stal zázrak a vy měli rezervu. V řádu pár stovek nebo tisíc. Nesníte o velkých částkách. Ale o jistotě.

Paradoxně mají lidé (vynechme ty s exekucemi a finančně nezodpovědné), kteří mají hluboko do kapsy, organizovanější systém nakládání s penězi než bohatší vrstvy obyvatel. Proč? Protože se musí přemýšlet o každém vydání. Odkládají si peníze do obálek, plánují v horizontu několika měsíců, vymýšlejí aktivity zdarma, nakupují v akci, snaží se vařit doma. Možná to zvládáte, našli jste si systém, který funguje, ale jednomu se vyhnout nemůžete. Podlomená psychika.

Nápor pro duši

Stav duše se dlouhodobě podceňuje. A bojujete-li s penězi, je to ještě o pár stupňů horší. Jde totiž o prostředek a jakousi vstupenku k životu, k blahobytu, ke spokojenosti a vnitřnímu klidu. A pokud všechno zmíněné schází nebo je nejisté, psychika strádá. A když psychika strádá, přenáší se chmury na tělo, což s sebou nese celou řadu fyzických projevů a kolizí v běžném životě. Nejčastěji se objevují:

  • nevolnosti, nechutenství
  • vyrážky, osypky, ekzémy, zhoršený stav pleti, vlasů a nehtů
  • permanentní mravenčení
  • výkyvy teplot, studený pot
  • poruchy vidění
  • nepravidelná perioda
  • nestálé nálady, nezvladatelné emoce
  • potíže s trávením
  • pokles libida
  • nesoustředěnost, roztěkanost
  • sklony k agresivitě

Divíte se? Je to normální. Peníze jsou totiž hybnou silou světa. A vědí to všichni. Bohatí i chudí. Zazobaní i nemajetní. Zatímco ti, kteří nemají hluboko do kapsy, toho využívají všemi dostupnými prostředky, chudší trpí a nemají možnosti, jak směr svého života zvrátit. Šance jsou minimální, a tak není divu, že na jejich psychiku ten tlak tolik dopadá. Almužny od státu je nespasí a kolečko podprůměrných příjmů a vysokých výdajů se točí dál. Vyskočit z něj nemůžete a zpomalit ho nejde. Točí se, točí. A generuje další a další faktury.

Logicky byste měli přestat na všechny ty trable myslet a zbytečně se netrápit. Ale jde to? Ne. Jediný lék je podpora protějšku. Spojte se, nestěžujte si a pečujte o své zdraví, užívejte si společné chvilky a nehleďte na druhé. Jedině tak můžete pročistit vzduch a pohladit se po duši. A že není peněz nazbyt? Jednou třeba bude líp. Ale vaše psychika potřebuje pomocnou ruku teď hned!

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.