Toužíte něco zažít, podniknout nebo změnit ve svém stávajícím životě? Pokud vám v tomto kroku brání právě strach či úzkost, je na čase pustit se do boje. Ačkoliv může být strach i užitečný, často jsou tyto emoce příliš svazující. Osvoboďte se a vychutnávejte si život plnými doušky.
Jak strach a úzkost omezují
Přestože strach nepatří mezi příjemné emoce, v našich životech má své opodstatnění. V určitých nebezpečných situacích nás chrání od toho, abychom jednali neuváženě a ohrozili sami sebe. Ne vždy je ale strach přínosný. Někdy je ho zkrátka příliš mnoho a objevuje se i tehdy, kdy to není úplně na místě. Poté nás zbytečně omezuje a brání žít skutečně svobodně a plnohodnotně. A podobně je tomu také s úzkostí, která může vyústit až v úzkostnou poruchu nebo její nejzávažnější formu, která se označuje jako panická ataka.
Pokud se člověk dostane do zajetí chronického strachu nebo přetrvávající úzkosti, často se vyhýbá lidem, různým místům nebo situacím. Trpí také jeho sebevědomí, což ho následně ještě více limituje ve schopnosti žít kvalitní a spokojený každodenní život. A kromě narušení psychické rovnováhy se mohou objevit dokonce fyzické potíže včetně žaludeční neurózy, bolestí hlavy nebo celkového oslabení imunitního systému.
Trnitá cesta, která se vyplatí
Překonat strach a úzkost není jednoduchý proces. Platí to hlavně tehdy, jestliže s těmito emocemi bojujete dlouhodobě. Ale i tak se můžete dopracovat k cíli, ve kterém odhodíte pomyslné otěže a vykročíte vstříc světlejším zítřkům.
Nejdůležitější je identifikovat, proč a čeho se bojíte. Případně ty situace, které způsobují nebo zhoršují úzkost. Je třeba jít takzvaně ke kořenům a někdy se neobejdete ani bez podpory odborníků. Pomocnou ruku vám může podat například hypnoterapeut nebo dobrý psycholog. Závažné formy bude pravděpodobně nutné řešit s psychiatrem nasazením léků, u těch mírnějších zkuste sáhnout třeba po bylinkách. Proti úzkostem se osvědčila hlavně levandule, za zkoušky však stojí rovněž kozlík, mučenka, chmel, rozchodnice nebo meduňka.
Trénujte pozitivní myšlení a relaxujte
Pozitivní člověk dokáže zvládat stresující chvíle s větším nadhledem, nepropadá ihned panice a beznaději. Trénink pozitivního myšlení se proto vyplatí lidem, které svazuje strach, zbytečné obavy nebo trpí úzkostmi.
Naučte se také relaxovat a odpočívat. Eliminujete tím ze života nejenom nadměrný stres, ale uleví se vám i od iracionálních strachů a úzkostí. K vyhledávaným relaxačním technikám patří meditace, hluboké dýchání a jóga, ale hlavu si skvěle vyčistíte i dlouhou procházkou v přírodě nebo kreativní činností.
Zaměřte se na přítomnost a všechno tolik neřešte
Stresovým situacím čelíme všichni, ale přistupujeme k nim různě. Zkuste se svému strachu postavit čelem. Můžete začít po malých krůčcích a postupně zvládat to, co vám obvykle nahání strach nebo ve vás vzbuzuje úzkost. Každý úspěch povzbudí vaše sebevědomí a bude silnou motivací k další cestě.
Netrapte se příliš myšlenkami na budoucnost a obavami, raději si o to více vychutnávejte přítomný okamžik. Co nemůžete změnit, nechte jednoduše plynout. Budete mnohem uvolněnější a naleznete vnitřní klid.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.