S určitou mírou stresu se v našem životě vypořádáváme občas všichni. Ačkoliv pro nás může být nižší hladina stresu motivující, není žádoucí vyvolat různé typy úzkostí nebo dokonce depresivní stavy. Pokud se dlouhodoběji potýkáme se stresem, není úplně od věci přistoupit k řešení tohoto problému ještě dříve, než z něj vznikne problém podstatně větší a komplikovaněji řešitelný. V takovém případě doporučujeme sáhnout po bylinkách, které dokážou hravě zastoupit léky předepisované odborníky.

Psychická rovnováha

Ať už se jedná o stres v zaměstnání, kde jsme dlouhodobě pod tlakem, abychom podávali výkony nebo stres v osobním životě či jakýkoliv jiný, vypjatější stav nebo výkyv z psychické rovnováhy, ve všech případech nám může pomoci užívání bylinkových čajů, tinktur nebo sirupů. Průmyslově zpracované potravinové doplňky z bylinek doporučujeme až jako poslední možnost, protože v tabletách se některé léčivé látky můžou ztratit, na rozdíl například od správně připraveného čaje ze sušených bylin.

Většina těchto bylin běžně roste na našich lukách nebo dokonce v příkopech u cest, takže není problém nasbírat si je sami. Pokud si na samosběr netroufáte, nakupujte bylinky přímo od bylinkáře nebo od ověřených prodejců – v dnešní době existuje mnoho „bylinkových“ e-shopů, kde nejenže seženete kvalitní sušené bylinky nebo jinou formu těchto přírodních léčiv, ale v mnohých z nich vám také dokážou poradit s výběrem vhodné bylinky nebo dávkováním, které je důležité dodržovat. Za tímto účelem také není problém navštívit nejbližší lékárnu nebo prodejnu se zdravou výživou.

Po jakých bylinách se tedy poohlédnout, pokud byste se rádi zbavili stresu?

Třezalka

Pravděpodobně nejznámější léčivka využívaná ke zklidnění a snížení hladiny stresu je třezalka. Někdy je dokonce nazývaná přírodním antidepresivem, avšak je nutné opravdu důsledně dodržovat dávkování. Kromě psychických problémů pomáhá řešit také žaludeční problémy a působí protizánětlivě.

Meduňka

Nenahraditelná bylinka při poruchách spánku. Meduňkový čaj před spaním vás krásně zklidní a při pravidelném užívání dokáže zcela odstranit problémy s nespavostí.

Kozlík

Kapky z kozlíku lékařského, známé také jako valeriánské kapky, se odedávna používaly na léčbu nespavosti nebo úzkostí. Kozlík bývá také využíván při léčbě ženských problémů.

Levandule

Levanduli není třeba představovat, tato omamně vonící bylinka se zabydlela na našich zahradách a balkonech už před lety a své místo na nich má právem. Její zklidňující účinky jsou nesporné, někdy dokonce postačí přičichnout. Pro lepší spánek je dobré mít v ložnici polštářek naplněný sušenými květy.

Heřmánek

Heřmánek by neměl chybět v žádné domácí lékárně, protože se jedná doslova o zázračnou bylinku, která se dá využít na celou škálu zdravotních neduhů, ať už se jedná o stres, žaludeční potíže, menstruační bolesti, horečku nebo bolesti zubů.

Chmel

Jste-li fanoušky chmelu v pivních nápojích, dejte raději přednost jiné úpravě této oblíbené bylinky. Bylinný nálev z chmele otáčivého má rovněž zklidňující účinky.

Mučenka

A nesmíme zapomenout ani na mučenku, kterou známe zejména kvůli nádherným barevným květům. Tuto rostlinu užívejte nejen při nervovém vypětí, ale také k uvolnění křečí různého druhu.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.