Je to neuvěřitelné a neuvěřitelně silné. Pár vět, které dokážou zázraky. Díky nim se zbavíte starostí, dostanete se z ledasjaké životní krize, načerpáte energii či příval pohody.

Co jsou zač?

Pro ty z vás, kdo se nikdy blíže mantrami nezabýval a neví přesně, co znamenají, začneme definicí. Mantry jsou určitá slova nebo věty (verše), které při pravidelném používání dokáží rozvíjet vnitřní sílu. Zní to víc ezotericky, než jak to ve skutečnosti je. Sami uvidíte, že vám mantry mohou pomoci v běžném každodenním životě, nedocenitelné jsou samozřejmě v těžkých chvílích a stresujících obdobích.

Právě tehdy vám věty plné pozitivní energie pomohou tím, že vnesou do duše klid, novou sílu a štěstí. Je přitom jedno, jestli mantru šeptáte, zpíváte nebo píšete – nejdůležitější je, že ji budete mít pořád na mysli. Opakovat byste si ji měli co nejčastěji, protože jen tak tato slova mohou uvolnit svůj potenciál, svou pozitivní energii a dovolí vám dívat se do budoucnosti s nadějí a optimismem.

Jako inspiraci můžete použít následující „kouzelné věty“ nebo se dejte do objevování vlastních manter.

Ozdravné desatero

 • „Dokážu překonat nepříjemnosti.“ Pohádali jste se se šéfem nebo nejlepší kamarádkou? Proti takovým nepříjemnostem nebojujte, chce to čas – a pokud se situace už nenapraví, mělo to tak zkrátka být. Vy ale přeci v sobě máte dost síly na to, abyste se s tím vyrovnali.
 • „Jsem svým vlastním hrdinou/hrdinkou.“ Vsaďte se, že máte mnohem víc síly, než si myslíte. Protože v životě už jste dokázali překonat tolik těžkých věcí, o kterých jste si mysleli, že je nikdy nezvládnete.
 • „Sám/sama se můžu rozhodovat, co budu dělat.“ Tato věta zní možná banálně, ale dokáže ve vás vzkřísit pocit, že ať se stane cokoliv, vy nejste závislí na ostatních a vždy máte svůj život ve svých rukou. Pocit kontroly vám dodá sílu a zároveň vás spolehlivě uklidní.
 • „Srdce zná cestu.“ Moudrá slova samotného Buddhy vám dodají v době krize a při obtížných rozhodnutích důvěru v sebe sama. Někdy je lepší nad věcmi moc nedumat a spolehnout se na to, co vám říká srdce a intuice.
 • „Jsem obklopen/a lidmi, kteří mě milují.“ Stres přichází a odchází, ale lidé, které milujeme a vážíme si jich, zůstávají. Opakujte si mantru, která přinese vnitřní klid a pohodu.
 • „Vydávám ze sebe to nejlepší.“ Pokud dáváte světu a druhým lidem ze srdce to nejlepší, potom jsou jakékoli pochyby o sobě a výčitky, co se dalo udělat lépe, zcela zbytečné.
 • „Je to, jak to je.“ Tato slova pomáhají pochopit, že ne všechno můžete změnit. Schopnost přijmout situaci vás ušetří negativních pocitů, jako jsou zlost nebo bezmoc.
 • „Překážkami rostu.“ Chyby jsou sice k vzteku, ale děláme je všichni. A někdy mohou být dokonce šancí. Protože když své nezdary dokážete důkladně analyzovat, poučit se z nich a vyvarovat se jich v budoucnu, pak v žádném případě nebyly zbytečné.
 • „Všechno pomine.“ Život nás znovu a znovu učí, že nic netrvá věčně. Dobré i špatné události i okolnosti časem pominou, a to je dobré mít na paměti hlavně v těžkých časech. Uvidíte, že se vám uleví.
 • „Zasloužím si lásku.“ Někdy je těžké si to připustit. Ale zkuste si tuto větu v duchu znovu a znovu opakovat. Buďte k sobě laskaví, odpusťte si své chyby a připomeňte si silné stránky. Časem začnete sami k sobě přistupovat mnohem smířlivěji, přátelštěji a uvolněněji.

3 SOS mantry pro vaše sebevědomí

Občas každý propadáme sžíravé nejistotě až panice, že bychom nejraději někam zalezli. Abyste se vzmužili, a to jak muži, tak i ženy, pomůžou jako první pomoc tyto mantry:

 1. „Jsem krásný/krásná zevnitř i zvenku.“ Ano, to jste. Tečka.
 2. „Mám se rád/ráda.“ Postavte se před zrcadlo a sami sobě se podívejte hluboko do očí, zatímco si tuto mantru opakujte stále znovu a znovu.
 3. Skvělým pomocníkem je i věta: „Vdechuji sebevědomí, vydechuji strach.“ Vyzkoušejte to – zhluboka se nadechněte a pak pomalu vydechujte vzduch z plic, zatímco si odříkáváte tuto mantru. Vnitřně se pak budete cítit s hlavou vzhůru, přitom příjemně uzemnění.

Objevte svou osobní mantru

Mít svou vlastní mantru, která vám padne jak ulitá a pomůže v každém koutu duše, to je samozřejmě to nejlepší, co můžete mít. Jak si ale tu svoji vlastní větu či verše sestavit? Udělejte si seznam všech věcí, které toužíte změnit nebo které vám vadí. Pak je převeďte do opaku. Například místo: „Jsem ve stresu.“, si řekněte: „Jsem v klidu.“ Následně větu vyslovte několikrát za sebou, pěkně nahlas. Ucítíte, jak se uvnitř vás něco mění a něco pohladilo vaši duši.

Nezapomeňte proto – pro každou situaci si můžete vytvořit mantru a zdaleka to nemusí být ta všeobecná a možná už trochu omletá slova. Naopak. Jděte blíž k sobě a tomu, co potřebujete právě vy sami.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.