Koření a bylinky dodají jídlu chuť, vůni, barvu a šmrnc. Už méně se o nich ale ví, že se pyšní také léčivými vlastnostmi. A nejinak je tomu i v případě majoránky. Ukrývá v sobě řadu cenných mikroživin, a to jí propůjčuje výjimečné zdravotní benefity.

Co vše obsahuje majoránka

Svým vzhledem je spíše nenápadná, přesto má v sobě doslova poklad. Tato příjemně aromatická a v českých kuchyních hojně používaná bylinka je totiž bohatým zdrojem tříslovin, silic, hořčinů, ale také některých vitamínů a minerálních látek. Konkrétně to jsou především provitamín A, vitamín C a K, dále hořčík, draslík, vápník, fosfor a zinek. Pokud si proto s oblibou dopřáváte majoránku třeba v bramborácích nebo tradiční bramborové polévce, potěšíte kromě chuťových pohárků i své zdraví.

Přírodní elixír na pocuchané nervy

Majoránka je známá svým pozitivním účinkem na nervovou soustavu. Efektivně zklidňuje, a je proto perfektní volbou v případě emoční nevyrovnanosti. Rovněž se může stát cenným pomocníkem v psychicky náročných životních situacích, kdy dokáže ulevit od stresu a velkého napětí.

Bylinku je možné vyzkoušet i tehdy, jestliže trpí člověk vlivem přílišného stresu vyčerpávající nespavostí. V takovém případě může majoránka nabídnout svou pomocnou ruku z přírody.

Další léčivé vlastnosti majoránky

Majoránku se vyplatí přidávat nejenom do polévek, omáček a bramborových jídel, ale také do luštěnin a jiných hůře stravitelných pokrmů. Bylinka je totiž osvědčeným prostředkem, který napomáhá udržet zdravé trávení, má pozitivní vliv na střevní trakt, zabraňuje nepříjemnému nadýmání, a kromě toho přispívá k dobré kondici jater.

Navíc patří bylinka mezi antioxidanty, to znamená, že chrání buňky těla před oxidativním stresem. Posiluje imunitní systém, reguluje hladinu cukru v krvi a celkově přispívá k pročištění organismu. A v neposlední řadě je oblíbená pro své protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti.

Jako koření, nálev i esenciální olej

Většina z nás používá majoránku výhradně jako koření. Dá se z ní ale připravovat také voňavý a léčivý čaj. Stačí nasypat čerstvou nebo sušenou bylinku do šálku, zalít vroucí vodou a nechat 10 až 15 minut louhovat. Poté se nálev scedí a může se dosladit medem a dochutit trochou čerstvé citronové šťávy. Majoránkový čaj je vynikající při kašli a nachlazení, podrážděném žaludku, dokáže ulevit od migrény a menstruačních bolestí.

Za vyzkoušení stojí rovněž esenciální olej z majoránky. Pro zklidnění nervů dejte pár kapek do aromalampy, případně ho můžete přidat přímo do tělového oleje a použít k relaxační a uvolňující masáži. A jestliže kápnete malé množství do večerní koupele, bude se vám poté lépe usínat.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.