Když roste medvědí česnek, máte jistotu, že se blíží jaro. Je to jedna z prvních a opravdu silných bylin, pro kterou se vyplatí vyrazit do lesa. Kam? Jak si ho vychutnat nejlépe? Na co si dát pozor při sběru a jak zlepší vaše zdraví?
Roste jen na jaře, nepropásněte svou šanci
Medvědí česnek je divoká bylina, která začíná růst obvykle během března a dubna. Hlídejte si to, protože jinak na sklizeň budete muset čekat další rok. Jakmile je ve vzduchu cítit jaro, choďte pravidelně na procházky do lesa a hledejte vlhká a na živiny bohatá místa. Určitě narazíte na „plantáž“ medvědího česneku. Dejte si ale pozor! Mladé listy se podobají jedovaté konvalince, obě rostliny mají dlouhé zelené listy s podlouhlou žilnatinou. Buďte opatrní, aby nedošlo k záměně.
Jak rozeznat medvědí česnek od konvalinky
Abyste neudělali chybu, pamatujte si:
- listy medvědího česneku rostou vždy samostatně ze země, zatímco u konvalinky rostou ze společného tenkého stonku. Listy česneku jemně česnekově voní.
- Květ medvědího česneku je kulovitý a také má typickou česnekovou vůni, konvalinka má drobné bílé zvonečky.
A ještě ke sběru: medvědí česnek je na tzv. červeném seznamu. Patří mezi bylinky, které je potřeba chránit. Proto ho vždy sbírejte jen pro vaši reálnou spotřebu. Rozhodně ho nesmíte trhat, pokud se nacházíte v přírodní rezervaci, což platí i pro všechny ostatní bylinky. Při trhání buďte šetrní a vždy list těsně nad zemí odstřihněte, nikdy ho netrhejte i s kořínky.
Léčivé účinky medvědího česneku: je to bomba!
Medvědí česnek nemá jméno šelmy v názvu jen tak náhodou. Je to kvůli jeho síle a rozmanitým blahodárným účinkům na lidský organismus. První cennou látkou, kterou obsahuje, je alicin (stejně jako obyčejný česnek). Tato látka je účinná v boji proti virům, bakteriím, houbám a plísním. Nabízí také vitamín C a flavonoidy. Díky této kombinaci se z medvědího česneku stává účinný pomocník pro celkové posílení imunitního systému. Pomáhá snižovat krevní tlak, působí jako přírodní antibiotikum, snižuje hladinu cukru v krvi. Pozitivní účinky má na žilní systém – je ideální při léčbě křečových žil a snižuje riziko kornatění tepen. Oceníte ho, pokud vás sužují bolesti kloubů nebo dna. Sáhněte po něm při zácpě nebo nechutenství.
Čerstvý, místo špenátu a pozor nesušit!
Nejsilnější je samozřejmě čerstvý. Pokud jsou listy při sběru čisté, třeba 3 hned snězte. Doma si je můžete natrhat do jakéhokoliv salátu, rozumí si s každou čerstvou zeleninou. Je pro vás chuť čerstvých listů moc výrazná? Poduste je společně s trochou klasického špenátu a vychutnejte jako přílohu k masu. Problém je, že usušením ztrácí listy chuť, cenné látky i aroma. Jediným způsobem, jak si dopřávat chuť „čerstvého“ medvědího česneku po celý rok je, udělat si pesto. Na pesto z medvědího česneku budete potřebovat cca 150 g listů, 10 g soli, 100 ml olivového oleje, 50 gramů piniových ořechů (mohou být i vlašské). Vše dohromady rozmixujte a je hotovo. Směs dejte do skleničky a zalijte ještě trochou oleje. Skladujte v lednici a použijte třeba s těstovinami.
Tinktura pro posílení imunity
Doplňte si domácí lékárnu tinkturou z medvědího česneku a získáte pomocníka pro silnější imunitu. 100 g listů nechte 4 týdny louhovat 400 ml alkoholu, skvělá je režná pálenka. Poté přeceďte, dejte do tmavé skleničky a skladujte v chladu. Užívejte 1 kávovou lžičku ráno a večer. Pravidelná kúra by měla trvat 3 týdny, uvidíte, jak skvěle posílí váš imunitní systém.
Magda Plivová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.