Dračí ovoce, taktéž známé pod označením pitahaya, je plodem kaktusu, který roste v tropických oblastech. Jedná se o jedno z nejfotogeničtějších ovocí na světě, které je navíc doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Čím vším si vás toto exotické ovoce podmaní?

Co je to dračí ovoce?

Původ rostliny sahá do Mexika a Střední Ameriky, kde došlo k prvnímu objevení dračího ovoce. Nejběžněji se setkáme s plody, které pod šupinatou červenou slupkou ukrývají sytě červenou či bílou dužinu s černými semínky. Právě od šupinaté slupky, která připomíná kůži draka, byl odvozen název tohoto ovce. Ojediněle se můžeme setkat i se žlutým dračím ovocem s bílou dužinou. Co se týká chuti, ta je nejčastěji přirovnávaná ke kombinaci hrušky s kiwi. Z obsažených vitaminů je nejvíce zastoupený vitamin A či C a z řad minerálů je to vápník se železem.

Zdravotní benefity dračího ovoce

Obsah probiotik a prebiotik ve střevech se významně podílí nejen na zdravotním stavu střev, ale na celkovém zdraví našeho těla. Dračí ovoce je jedním z přírodních zdrojů prebiotik, díky kterým dochází například k lepšímu trávení nebo k zahubení škodlivých virů a bakterií ve střevech. Podpořit náš imunitní systém je pitahaya schopna i díky vysokému obsahu vitaminu C, který zároveň zmírňuje únavu, a o příval potřebné energie se postará železo, taktéž obsažené v tomto ovoci. V neposlední řadě se o dračím ovoci tvrdí, že pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, zabraňuje předčasnému stárnutí a ochraňuje buňky před poškozením volnými radikály.

Tipy na recepty z dračího ovoce

Pitahaya obsahuje vysoké množství vlákniny a minimum tuku, proto se hodí jako svačina i pro sportovce nebo jedince se snahou shodit několik přebytečných kil. Nechcete-li dračí ovoce konzumovat samotné, vytvořte si z něj společně s dalšími druhy ovocný salát. Obzvlášť oblíbená je kombinace dračího ovoce, ananasu, manga a borůvek.

Pokud je ovoce již trochu přezrálé, vymačkejte si z něj šťávu do vody, kterou tak příjemně ochutí. Stejně dobře si jej můžete zmrazit a v momentě, kdy na smoothie neseženete čerstvé plody, sáhněte po své zásobě z mrazáku. Konzumace dračího ovoce dostatečně zasytí, jedná se tedy o senzační přísadu, pokud si chcete připravit smoothie jako snídani nebo dopolední svačinu, díky níž vydržíte až do oběda.

Okurková limonáda s dračím ovocem

Originální recept představuje i okurková limonáda s dračím ovocem, která zejména v letních měsících příjemně osvěží. Připravit si sirup z dračího ovoce je navíc možné jak z jeho čerstvé, tak z mražené varianty.

Jak na to? Smíchejte 1 hrnek cukru s 1 hrnkem horké vody a s zhruba 100 gramy nakrájeného dračího ovoce. Všechny ingredience společně promíchejte a následně nechejte několik minut uležet. Poté kousky dračího ovoce skrze jemné síto propasírujte a vzniklý sirup uchovávejte maximálně dva týdny v lednici.

Okurkou limonádu si pak zcela jednoduše připravíte tak, že okurku rozmixujete, přidáte k ní podle libosti limetkovou šťávu, vyrobený sirup z dračího ovoce a vodu. Případně vyzkoušejte i alkoholickou verzi, do které patří vodka. Vložte do sklenice několik kostek ledu, přilijte okurkovou limonádu s dračím ovocem a vychutnejte si úžasné osvěžení plné vitaminů a dobré nálady.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.