Šli byste si hned lehnout, jen co ráno vstanete z postele? Býváte často unavení? Nemusí to být nutně jen odrazem aktuálního počasí nebo vaší leností. Možná se jedná o chronickou únavu, jejímž spouštěčem může být nemoc, ale také nesprávný životní styl.

Chronická únava není lenost

Název je trochu zavádějící, ale nejedná se o žádný pocit vyčerpání nebo lenosti, který vás někdy během dne popadne. Jde o komplexní zdravotní problém, který se projeví napříč celým organismem. Je to způsobené různými faktory, které ale stejně odhalí váš lékař až po nějaké době.

Tento syndrom se často popisuje jako nevysvětlitelná únava, která neustupuje ani po řádném odpočinku, trvající po dobu několika měsíců.

Běžné příznaky chronické únavy

  • Únava i po lehké aktivitě, nemožnost si odpočinout
  • fyzická i psychická vyčerpanost
  • Bolesti hlavy, nateklé nebo citlivé uzliny
  • Zvýšená teplota, silnější pocity chladu nebo horka
  • Bolesti břicha, zažívací obtíže, nechutenství
  • Svalová napětí, bolesti kloubů, poruchy spánku
  • Podrážděná nálada, deprese, citová nevyrovnanost
  • Problémy s koncentrací, přecitlivělost na světlo

Není únava jako únava

Je normální pocítit únavu. Občas postihne každého z nás a tělo nám dává signál, abychom si odpočinuli. Když ale přetrvává dlouhodobě a ovlivňuje náš každodenní život, není to v pořádku. Možná si teď říkáte, že jste také často unavení a jestli netrpíte tímto syndromem. Jak to odhalíte? Nejspíše nijak. Musí na to přijít váš lékař na základě vyšetření. Ten by vám měl diagnostikovat alespoň čtyři příznaky, které u vás přetrvávají po dobu několika měsíců.

Příčinu hledejte i v tom, jak žijete

Spouštěči mohou být různá onemocnění, ale lékaři se dosud neshodli na jedné příčině. Často k tomu ale vede i nesprávný životní styl. Konkrétně to způsobuje kombinace různě nahromaděných faktorů, jako je hodně stresu, málo spánku, špatné stravovací návyky a málo pohybu. Touto nesprávnou cestou podporujete únavu a vyčerpanost imunitního systému, která se časem negativně projeví na vašem těle.

Možné příčiny, které za tím stojí

  • Metabolické a hormonální poruchy
  • Psychické poruchy, deprese, stres, trauma
  • Poruchy imunitního systému, prodělané infekce
  • Vážné nemoci a jejich léčebné procedury
  • Nežádoucí účinky různých prášků, reakce na očkování

Jak se chronické únavě bránit

Některé osoby se uzdraví bez pomoci, a to úpravou životního stylu. Stačí se vyhýbat stresu a psychicky se zklidnit, zařadit do běžného režimu více pohybových aktivit a upravit stravovací návyky.

Někdy to ale nejde tak snadno a je potřeba vyhledat odborníka, protože léčba může dát zabrat. Lékař provede důkladné vyšetření, diagnostikuje příčiny a poradí vhodný postup léčby. Většinou se ale snaží podpořit imunitu a psychiku.

Někdy se doporučuje i podpůrná léčba, jako je akupunktura a akupresura, homeopatie a podobně. Nevyhýbejte se ale nutně lékařské pomoci a navštivte svého praktického lékaře, aby vyloučil infekční či jiné onemocnění.

Jedno je jisté. Častá únava by neměla být součástí našeho života. Pokud cítíte, že příznaky únavy a vyčerpanosti dlouhodobě přetrvávají a nedokážete je odstranit spánkem, relaxem ani zábavou, změňte životní styl nebo vyhledejte odbornou pomoc.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.