Mysl dokáže výrazně ovlivnit naše tělesné pochody, proto se již mnoho odborníků nechalo slyšet, že původci většiny nemocí jsou jen v naší hlavě. Tím se zabývá takzvaná psychosomatika. Když skutečně pochopíme, jaké mechanismy vlastně zdravotní komplikace způsobují, můžeme efektivně nastartovat proces uzdravování. Člověk tedy dokáže učinit se svým tělem zázraky. Jak k tomu ale přistupovat v praxi?
Naslouchejte svému tělu
Nic se neděje bez příčiny, a tak je tomu i v oblasti zdraví. Potýkáte se snad se srdečními arytmiemi, zrychleným pulzem a zvýšenou únavou? Zamyslete se tedy nad tím, zda nejste poslední dobou vystaveni většímu stresu než obvykle. Pokud je to možné, eliminujte jej a zklidněte svou mysl. Záhy se dostaví výsledky i v oblasti tělesné. Váš srdeční tep bude pravidelnější a normalizovaný. Podobné je to například i s bolestmi žlučníku a žaludku. Tyto projevy jsou často spojené s výraznými emocemi, především pak s potlačovanou zlostí. Odpusťte lidem, kteří vás zklamali, nebo rozhořčili. Uleví se vám. Výše zmíněné pochody jsou však jen začátek. V případě, že začnete naslouchat svému tělu, ocitnete se na startu dlouhé cesty k proměně.
Čeká vás to nejtěžší: Změnit myšlení, a to častokrát „bolí“
Abyste se stali sami sobě léčiteli, je důležité v další fázi změnit kompletně své myšlení. Tento proces bude nejtěžší zřejmě pro ty jedince, kteří se dosud obklopovali pouze negativismem. Nahraďte slova „nejde“, „nemohu“, „nikdy“, „nechci“ za „zkusím to“, „mohl bych“, „dám tomu šanci“, „přeji si to z celého srdce“. Pozitivní nastavení mysli totiž dokáže neuvěřitelné věci. Má moc přitáhnout do vašeho života to nejlepší. Optimismus dokonce dle zjištění vědců dokáže měnit biochemii buněk těla. Sebedestruktivní procesy tedy vyvoláváte jen a jen vy samotní. Autoimunitní a onkologická onemocnění postihují často ty lidi, kteří mají problém se svou sebeláskou a sebehodnocením. Zkrátka se nenávidí a tělo jim to oplácí zhoubnými buněčnými změnami. Tato fáze je jednou z nejtěžších, které mohou v procesu sebe uzdravování být. Zakořeněné styly myšlení lze totiž měnit velmi pomalu a těžko. Je to často „bolestné“.
Žít jako zdravá a šťastná bytost
V momentu, kdy do vašeho života zasáhne nemoc, je náročné myslet pozitivně. Avšak když to dokážete, budete mít před ostatními velký náskok. Vaše uzdravování půjde mnohem lépe. Podle odborníků je důležité reálně žít jako zdravý člověk, nikoliv se utápět ve svém „neštěstí“. Neustálým upínáním pozornosti na nemoc ji výrazně vyživujete. To neznamená, že byste měli jakékoliv příznaky a léčbu bagatelizovat. Znamená to jediné, abyste se znovu zhluboka nadechli a šli se zdviženou hlavou dál. S tím jde ruku v ruce i již zmíněné naslouchání vlastnímu tělu. Máte potřebu si poplakat, učiňte tak. Ulevíte svým vnitřním emocím a budete se cítit mnohem lépe. Žijte naplno, cestujte, jezte, na co máte chuť, meditujte, pobývejte s milovanými lidmi, procházejte se a absorbujte okolní krásy. Najednou si uvědomíte, že vnímáte i to, co jste v minulosti nezaznamenali.
Učiňte v životě to, co jste odkládali a nechte energie proudit
A na konci svého ozdravného procesu si udělejte seznam věcí, které jste vždy odkládali a chtěli jste je uskutečnit. Pakliže je to ve vašich možnostech, zrealizujte všechny body. Toužíte skočit tandemový seskok, projít si Velkou čínskou zeď, nebo si jen zakřičet v lese? Neváhejte ani chvíli a udělejte to. Nechte plynule proudit energie svých myšlenek a neblokujte je zákazy, příkazy, či zlobou. K harmonizaci mysli přispěje i řízená meditace, nebo jóga. Jakmile všechny blokády v myšlení odstraníte, otevřou se vám nové obzory. Začnete sami sebe vnímat odlišným způsobem a vše se bude zdát zase dosažitelnější. I vaše plné fyzické uzdravení.
Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.
Reinisch Iveta
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.