Bílé krystalky soli používáme pro dochucování jídel, ale především jsou nezbytnou součástí pro zdravé fungování našeho těla. Ale jak se říká, všeho moc škodí. Je důležité naučit se používat přiměřené množství.

Co je to sůl?

Možná ještě z hodin chemie si vybavíte výklad o tom, že sůl je sloučeninou sodíku a chlóru (NACI). Určitě ale víte, že sůl je v podobě malých bílých krystalků obsažena ve většině potravin, ale také ji uchováváme v kuchyňských slánkách k dosolování.  Oba prvky, sodík i chlór, se vyskytují v našem těle. Jsou nedílnou součástí našich tělesných tekutin a jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu.

Sůl je pro naše tělo nezbytná

Sůl je pro každé tělo opravdu důležitá, neboť doplňuje některé důležité minerální látky, a to napomáhá hlavně ke zdravému fungování orgánů, nervů, tkání a cév, zkrátka celého organismu. Sodík reguluje krevní tlak a pomáhá udržovat rovnováhu tělesných tekutin uvnitř buněk. Chlor je důležitý nejen pro správné trávení potravin. Tělo si ale tyto látky nedokáže samo tvořit, a proto je nezbytné je přijímat z pokrmů a tekutin.

Jaké jsou pozitivní vlivy soli na naše zdraví?

  • Udržování rovnováhy tekutin v těle
  • Pozitivní vliv na krevní tlak
  • Podpora správné funkce srdce a dalších orgánů
  • Nezbytný pro nervovou a svalovou činnost
  • Podpora vstřebávání různých látek ve střevě i v ledvinách

Ve velkém množství je sůl škodlivá

Jak se ale říká, všeho moc škodí, a to platí také u přijímání soli. Nadměrné solení totiž přináší nadměrné množství sodíku, což způsobuje nejen vyšší krevní tlak, ale také úbytek draslíku. Tyto dva prvky by měly být ve správném poměru, protože draslík ovlivňuje kvalitu cév, svalů i ledvin. To může mít za následek riziko poškození mozkových cév. To pak v těch horších případech vede i k mrtvici nebo poškození srdeční tkáně.

Jak s tím bojovat? Zkuste na pár dní či týdnů vynechat dosolování. Naučte se vnímat přirozenou slanost jídel. A uvidíte, jestli se poté budete chtít vrátit zpět k dochucování, na které jste byli zvyklí. Dochucujte i jinak, například pepřem, bylinkami nebo česnekem. A také se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám, které obsahují nejen hodně soli, ale i cukru.

Jak ideálně využívat sůl

Uvádí se, že by nám měla stačit spotřeba 2-4 g soli na den (asi jedna čajová lžička). Spoustu osob ale přijímá až 16 g, což daleko přesahuje doporučovanou denní dávku.

My ale jen těžko budeme každý den počítat, kolik té soli vlastně přijmeme. Nemusíte ji ani nutně všechnu vyřazovat a ihned odstraňovat veškeré slánky. Jen se ji naučte správně používat. Nejlepší je sůl, která projde tepelnou úpravou nebo fermentováním (kvašením). Taková forma nezatěžuje náš organismus, ale naopak mu dodává to, co potřebuje. Naučte se také dodržovat správné zásady, které jsme níže sepsali, čímž podpoříte své zdraví.

Dodržujte tyto zásady

  • Omezte solení, především u již dosolených pokrmů
  • Vyhýbejte se konzumaci průmyslově zpracovaných potravin
  • Zvyšte příjem čerstvého ovoce a zeleniny, které mají vysoký podíl draslíku, jenž slouží nejen ke snižování krevního tlaku, ale také pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle a je důležitý i pro činnost cév, svalů a ledvin
  • Více si vařte z kvalitních a čerstvých surovin
  • Naučte se dochucovat i jinak, využívejte pepř, bylinky, česnek a cibuli
  • Vyvarujte se dosolování v těhotenství, při kojení, ale i při různých onemocnění (se srdcem, s cévami a podobně)
  • Pokud si něčím nejste jisti, nebojte se obrátit na svého lékaře

A jak moc solíte vy?

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.