Zelený ječmen, chlorella, spirulina… zelené potraviny jsou dnes v kurzu. Oprávněně? Ano! Jejich přínos pro lidský organismus je obrovský. Navíc je lze vypěstovat doma.

Zelený neboli mladý ječmen

Najdeme ho pod oběma názvy. Je řazen mezi takzvané super-potraviny dnešní doby. Jedná se o mladé výhonky ječmene setého a jejich přímou konzumaci, bez tepelné úpravy. Výhonky jsou konzumovány, jakmile dosáhnou výšky přibližně 20 až 25 cm. Jde o období, kdy má mladý ječmen nejvíce vitaminů, minerálů a dalších látek, včetně vlákniny.

Pokud bychom se podívali na průmyslové zpracování, zde se vysušený ječmen pomele v zelený prášek, případně se lisuje do podoby tablet a prodává jako výživový doplněk. Prášek se většinou rozmíchá ve vodě nebo ovocné šťávě, případně jím lze posypat kaši, jogurt a podobně.

Doma vypěstovaný ječmen však můžeme konzumovat celoročně čerstvý.

Zelený ječmen pod lupou

Zelený ječmen se může pyšnit celou řadou tělu prospěšných látek. Patří sem vitaminy ze skupiny B (riboflavin, niacin, thiamin, pyridoxin), C (kyselina askorbová), E (tokoferol), vitamin K (fytochiton) a vitamin B7. Z minerálních látek obsahuje vápník, draslík, železo, měď, fosfor a hořčík. Zmínit můžeme také chlorofyl, cholin, vlákninu nebo beta-karoten, které se řadí mezi takzvané antioxidanty.

Chlorofyl

Chlorofyl má výrazné protizánětlivé a antiseptické účinky. Podporuje správnou funkci cév, srdce a krvetvorbu. Při zevním použití urychluje hojení.

Cholin

Cholin je důležitým prvkem pro správnou funkci nervového systému a koordinaci pohybů. Podílí se také na metabolismu tuků a zabraňuje hromadění cholesterolu v organismu. Spolu s betainem a metioninem pomáhá dopravit tuk do buněk. Cholin významně podporuje játra a chrání je před případnými toxiny.

Z počátku užívání se mohou vyskytnout průjmy nebo únava – je to tím, že se tělo čistí a navíc nemusí být zvyklé na vysoký přísun vlákniny, pokud je ječmen užíván v čerstvé podobě.

Uvádí se, že by se zelený ječmen neměl používat například po operacích žaludku a při léčbě radioterapií – mladý ječmen je silným antioxidantem, který chrání nejen zdravé buňky, ale i ty rakovinotvorné.

Pěstování a konzumace

Teď už se vrhněme na samotné pěstování a konzumaci.

Ječmen jednoduše zasaďte do jakékoli nádoby se substrátem, ideálně s podmiskou. Zalévejte podle potřeby, aby hlína nevyschla a zároveň nebyla příliš mokrá. Jakmile ječmen dosáhne již zmíněné výšky 20 až 25 cm, můžete sklízet pomocí nůžek.

Ječmen můžete použít do klasického smoothie, například spolu s lístky čerstvého špenátu a jablkem nebo mrkví. Pro dochucení se hodí citrusová šťáva. Vše rozmixujte ve smoothovači nebo za pomoci tyčového mixeru. Přidat můžete i macu nebo ananas. Pro další recepty se inspirujte například článkem Smoothie aneb vitaminová bomba a pitný režim.

Z nápoje si můžete udělat vlastní ranní rituál. Ten vás naučí pečovat o své tělo, věnovat mu vědomou pozornost a navíc vás pěstování ječmene propojí s energií Země.

Autorka čerpala z vlastních poznatků a zkušeností.