Dřevo je velmi rozšířený materiál, který je důležitý v mnoha odvětvích. V různých podobách se využívá například v interiérech a domácnostech, a to nejen pro výrobu nábytku, dveří či podlah, ale i dekorací.

Má skvělé vlastnosti

Jedná se o obnovitelný přírodní materiál, který je pružný, pevný, trvanlivý, a zároveň má skvělé termoizolační vlastnosti. Navíc má jedinečnou strukturu a vzhled, který zkrátka ničím nenahradíte. Hodí se všude tam, kde chcete prostor pocitově zateplit a dodat mu útulnost a pocit domova. Jeho velkou předností je, že sluší každému interiéru. Skvěle zapadne do moderního i rustikálního pokoje. Navíc ho bez problému sladíte s dalšími materiály, jako je kov, sklo či beton.

Investice do něj se vyplatí

Je pravda, že některé kvalitnější kusy masivu se projeví i na ceně výsledného produktu, ať už půjde o nábytek či dekorace. Ale na druhou stranu, je to jedna z nejlepších investicí, neboť dřevo nikdy nevyjde z módy, a to díky jeho charakteristické vůni, ale i vzhledu. Je také kvalitní, odolné a při správné péči vám vydrží i několik generací.

Kontakt s vodou není problém

Možná víte, že dřevo je náchylné na kontakt s vodou. Některé druhy se doporučují k využití spíše v interiéru. Vybírejte vždy s ohledem na umístění a konkrétní druh dřeva. Zaměřte se také na správnou péči. Venku na něj působí vlivy počasí, musíte mu proto zajistit povrchovou úpravu nejen proti vlhkosti, ale i prachu, aby nedocházelo k jeho znehodnocení. Mezi nejčastější ošetření patří lakování, voskování a olejová úprava. Není to ale jen o tom, že ho jednou natřete a máte vystaráno. Musíte se o něj starat pravidelně a ono se vám pak odvděčí dlouhou životností.

Má mnoho podob

Hlavní výhodou dřeva je to, že existuje mnoho druhů a typů zpracování. Ať už zvolíte domácí dřevinu, například javor, břízu, dub nebo exotickou dřevinu, jako je bambus, teak či mango. Pamatujte, že každý typ dřeva je jiný, liší se nejen strukturou, barevností, ale i vůní. Na výběr máte teplé i studené tóny. Není pravidelném, že v dané místnosti musí být použit jen jeden typ dřeva. Nesnažte se ale za každou cenu zkombinovat velké množství dekorů a struktur dřeva. Na druhou stranu se ale nebojte kontrastu. Například nábytek či doplňky z bílého dubu a podlaha z ořechového dřeva budou společně vypadat skvěle.

Je to recyklovatelná surovina

Nespornou výhodou je, že tento materiál se dá snadno recyklovat. Jak již bylo zmíněno výše, některé kusy dřeva jsou finančně nákladnější. Pokud se ho ale nechcete vzdát, nemusíte sahat hluboko do kapsy. Mnohdy si vystačíte i se starším a zachovalým kusem, který vám třeba překáží na půdě. Starou skříňku nevyhazujte. Stačí ji obrousit, nalakovat a znovu použít. Typické jsou i dřevěné palety, které jsou trendem, neboť se snadno recyklují a dá se z nich vyrobit téměř cokoliv, od květináčů a poliček, až po zahradní posezení či dokonce postel. Je tolik možností, jak dřevo znovu použít.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.